Novým litoměřickým biskupem jmenoval papež Stanislava Přibyla. Po patnácti letech nahradí Baxanta

Šestým poválečným biskupem litoměřické diecéze bude dvaapadesátiletý Stanislav Přibyl, který nyní působí jako generální sekretář České biskupské konference (ČKB). Jmenoval jej papež František. Přibyl nahradí po patnácti letech Jana Baxanta jmenovaného papežem Benediktem v roce 2008. Oznámení jména nového biskupa předcházela v litoměřické katedrále sv. Štěpána minuta ticha za oběti čtvrteční střelby na Filozofické fakultě UK v Praze.

Aktualizováno Litoměřice (Aktualizováno: 20:30 23. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým litoměřickým biskupem jmenoval v sobotu papež František Stanislava Přibyla (na fotce z roku 2017)

Novým litoměřickým biskupem jmenoval v sobotu papež František Stanislava Přibyla (na fotce z roku 2017) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Chtěl bych poděkovat za důvěru ve mě vloženou,“ uvedl v sobotu Přibyl, který je generálním sekretářem ČBK od roku 2016. Jako zásadní hodnoty, které chce ve funkci rozvíjet, zmínil společenství, spoluúčast a poslání.

Biskupem ostravsko-opavské diecéze bude Martin David. Dosud působil jako apoštolský administrátor

Číst článek

„Rozhodně je to velké obdarování pro mě, a doufám, že i pro celou diecézi, kterou jsem si zamiloval už před patnácti lety, když jsem přišel do Litoměřic jako generální vikář,“ řekl ve svém projevu.

Přibyl je doktorandem na Filozofické fakultě UK, proto se jej podle jeho slov tragédie dotýká velmi zblízka. Na fakultě se věnuje studiu dějin výtvarného umění se zaměřením na osobnost třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.

Nově jmenovaný biskup je též administrátorem farnosti Horní Police na Českolipsku, kde se dlouhodobě věnuje obnově tamního poutního areálu Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou.

Baxant přijal biskupské svěcení v roce 2008 ve svých 60 letech. Je tradicí, že biskup končí působení, když dovrší 75 let. Přibyl se úřadu ujme v sobotu 2. března v 11.00 v litoměřické katedrále.

Biskup Holub: Na biskupské synodě se bude jednat i o možnosti žehnat stejnopohlavním párům

Číst článek

„Na jeho novou cestu do diecéze, kterou zná a má ji rád, a o níž ví, že je kamenolomem i zahradou, mu přislibuji duchovní podporu modlitby a bratrské přízně. Zpráva o jeho jmenování mě potěšila a papeži Františkovi jsem vděčný, že takto rozhodl,“ reagoval Baxant na sobotní jmenování Přibyla.

Litoměřická diecéze byla založena v roce 1655 vydělením z území arcidiecéze pražské. Její plocha činí téměř 9400 čtverečních kilometrů, má deset vikariátů, 384 farností a je v ní 1265 samostatně stojících kostelů a kaplí.

Pokud jde o počet věřících, je nejmenší diecézí v České republice. Leží zejména na území Ústeckého a Libereckého kraje, částečně zasahuje do Královéhradeckého a Středočeského kraje a okrajově do kraje Karlovarského.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme