Livia Klausová na vlastní žádost končí jako velvyslankyně na Slovensku

Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová na konci dubna odejde z funkce. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Klausová podle ní odchází na vlastní žádost.

Bratislava (Aktualizováno: 11:09 31. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Livia a Václav Klausovi na snímku z podzimu 2017 | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O odchodu někdejší první dámy jako první informoval server Blesk.cz.

„Paní Klausová končí na Slovensku jako velvyslankyně ke konci dubna na svou vlastní žádost,“ řekla Radiožurnálu Lagronová.

Velvyslankyně Filipi a Klausová nekončí, ministerstvo jim nabídlo pracovní dohodu

Číst článek

„Do doby nástupu nového velvyslance a do té doby, než mu Slovensko udělí takzvaný agrément (souhlas, pozn. red.), povede ambasádu zástupce velvyslankyně,“ vysvětlila. Od května tak zastupitelský úřad dočasně povede současný zástupce Klausové Pavel Sladký.

Velvyslankyní od roku 2013

Livia Klausová je velvyslankyní na Slovensku od prosince roku 2013. Do té doby přitom byl ambasadorský post v Bratislavě vždy obsazován kariérními diplomaty, s výjimkou někdejšího místopředsedy Federálního shromáždění Filipa Šedivého, který na Slovensku působil první tři roky po rozpadu Československa.

Klausová měla původně skončit ve funkci už před třemi roky, a to kvůli věkovému limitu. Ten stanovoval, že vedoucí zastupitelských úřadů neměli být starší 70 let.

To se sice v roce 2016 změnilo novelou služebního zákona, ale nevztahovalo se to na diplomaty, kteří byli ve funkci. Kromě Livie Klausové se to týkalo i velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi.

Klausovou prosazoval Zeman

Vyslání Klausové na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman. Nepohodl se kvůli tomu s tehdejším šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Klausová Zemana podpořila v prezidentské kampani. Velvyslankyní se stala až za působení úřednické vlády v Jiřího Rusnoka.

Kromě Klausové na Slovensko Zeman prosazoval v roce 2013 jako ambasadora také bývalého kosmonauta Vladimíra Remka do Moskvy. I v jeho vyslala do Ruska až Rusnokova vláda. Remek skončil jako velvyslanec v Rusku začátkem letošního roku.

ah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme