LN a Právo přinášejí další informace o kauze Čunek

Výměnou žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka se zabývají Lidové noviny a Právo. Mladá fronta Dnes zjistila, že komunistická StB vedla spis na Václava Klause. Evropa podle Hospodářských novin kritizuje odebírání dětí z českých rodin. Praha utopila miliony v projektu nebezpečných čipových karet, informuje Deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Lidové noviny a deník Právo získaly další informace o výměně žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Krajská žalobkyně v Ostravě Zlatuše Andělová v listech tvrdí, že Krajské zastupitelství celou dobu případ kontrolovalo a nezjistilo žádné podezření z nestandardního postupu dozorového státního zástupce Radima Obsta, ani žádná pochybení policejních orgánů.

Andělová v rozhovoru zdůrazňuje, že je nepřípustné, aby Nejvyšší státní zastupitelství zasahovalo do činnosti nižšího stupně státního zastupitelství v dosud neskončené věci. Podobný případ se podle Andělové zatím Ostravskému krajskému zastupitelství nestal.

Mladá fronta Dnes objevila v archivech StB svazek, který v 80. letech vedla na Václava Klause komunistická tajná policie. Dlouho se mělo za to, že se nedochovaly žádné dokumenty, které si StB pořídila na současného prezidenta. Není tomu tak. V archivech ministerstva vnitra se skrýval tak dlouho proto, že je dokonale maskovaný - obsahuje jen číslo a krycí jméno Kluk.

Jak v dokumentech zjistila Mladá fronta Dnes, po dva roky policisté Klausovi prohledávali kancelář, odposlouchávali ho v práci i doma a četli mu korespondenci. Státní bezpečnost se o něj začala zajímat hlavně kvůli ekonomickým seminářům, které tehdy pořádal. Jeden z jejich účastníků totiž Klause udal, že na semináře zve i lidi, kteří smýšlejí nemarxisticky a pravicově. Ze spisu vyplývá, že StB sledovala i jeho manželku Livii.

Praxe při odebírání dětí z rodin se stala terčem kritiky Evropské komise i OECD. Jak Hospodářské noviny vyčetly z vyjádření obou organizací, česká sociálka odebírá bezkonkurenčně nejvíc dětí z celé Evropy. V českých kojeneckých ústavech končí z 10 tisíc dětí šedesát. Například na Slovensku je to 31, v Polsku 9 a v Rakousku jen 3! Přitom nejčastějším důvodem k odebrání dítěte nebývá týrání, ale majetkové poměry rodiny, které se dají vyřešit.

Hospodářské noviny dodávají, že náklady na dítě v pěstounské péči jsou podle propočtů Ligy lidských práv čtyřikrát nižší než náklady na dítě v dětském domově. Přesto děti ještě stále valnou většinou končí právě v ústavech.

I když se situace lepší, stále zůstávají absurdní důvody pro odebrání dítěte - odpojená elektřina, častá změna bydliště, příliš alternativní způsob života rodičů dítěte nebo jeho nezvyklé jméno. To je známý příklad Blanky Fuxové, která o dceru na čas přišla jen proto, že jí chtěla dát jméno Půlnoční bouře.

Pražský Deník upozorňuje na to, že magistrát hlavního města šíří nezabezpečené technologie. Pražanům a návštěvníkům metropole totiž vydává čipové karty, ze kterých je bez vědomí jejich majitelů možné prostřednictvím radiových vln získat osobní údaje. Tedy celé jméno, datum narození a pohlaví držitele.

Univerzální karta Opencard, která držitelům bude sloužit k placení parkovného, jako průkaz do městské knihovny či legitimace pro městskou hromadnou dopravu, není bezpečná. Prvních 50 tisíc karet, které magistrát distribuuje mezi Pražany, má totiž přístupové kódy v továrním nastavení. Každý, kdo se vyzná v elektronice, a bude chvíli hledat informace na internetu, tak může přečíst osobní údaje na kartě.

Lidové noviny to doplňují o vyjádření organizace Juridicum remedium - podle ní v projektu Opencard Praha utopila mnoho milionů korun. Podle této organizace jde o porušení zákona na ochranu osobních údajů a projekt by hlavní město mělo zastavit.

Stačí si totiž pořídit za 10 tisíc korun čtečku dat s větším dosahem a přístroj použít třeba v tramvaji. Nebo slídil může zabudovat čtečku do rámu dveří a kontrolovat identitu každého procházejícího. Ostražitost je na místě - do budoucna by se Opencard měla stát takzvanou elektronickou peněženkou. Magistrát se hájí tvrzením, že jde zatím o zkušební provoz, který má odhalit chyby systému.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme