LN: Bývalí poslanci se stávají asistenty svých kolegů

Někteří bývalí poslanci zůstávají ve Sněmovně i přesto, že se do dolní komory parlamentu nedostali. Jak zjistily Lidové noviny, stávají se totiž asistenty současných zákonodárců. Hospodářské noviny spočítaly, že dluhy obyvatel Česka jsou šedesátkrát vyšší než v roce 1993. Síť Electroworld podle Mladé fronty Dnes míří do menších měst. Lukrativní práce v cizině může být někdy i podvod, varuje Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Neúspěch v červnových volbách nemusel ještě pro některé bývalé poslance znamenat, že ztratili kontakt s vysokou politikou a Poslaneckou sněmovnou. Lidové noviny podotýkají, že minimálně dvanáct z nich se stalo asistenty svých úspěšnějších kolegů. Další pak čekají na ustavení sněmovních výborů, ve kterých chtějí fungovat jako poradci.

Od počátku července mohou brát asistenti poslanců 35 tisíc korun hrubého měsíčně. Poslanec ale může tyto peníze rozdělit mezi více lidí. Opačná situace vznikla u poslanců Strany zelených - asistent Jiří Guth vytvořil zřejmě sněmovní rekord. Pracuje totiž najednou pro předsedu strany Martina Bursíka, Kateřinu Jacques, Věru Jakoubkovou, Ondřeje Lišku a Přemysla Rabase.

Dlužníci kupují své dluhy, i když se to nesmí. Upozorňují na to Hospodářské noviny s tím, že stát už prodělal stamilióny korun kvůli tomu, že pohledávky některých firem prodala Česká konsolidační agentura dlužníkům. Ti tak získali dluhy levněji, než kdyby je museli splácet.

Ukázala na to aféra jedné z manažerek agentury Radky Kafkové, kterou policie zatkla pro podezření z korupce. A ukázalo se, že nemusí jít zdaleka o výjimečný případ. Agentura se z pochybení při prodeji dluhů zatím nemusela zodpovídat. Přitom v jiných případech, kdy stát prodal pohledávku dlužníkovi, hrozí podnikatelům vězení.

Síť obchodů s elektronikou Electroworld zvažuje novou strategii, jak proniknout do menších měst. Mladá fronta Dnes vysvětluje, že firma chce spolupracovat s menšími obchodníky formou takzvané frančízy. Obchůdek by nesl nápis Electroworld, odváděl by mu procenta z tržeb, ale o provoz by se staral majitel. Podobný koncept je úspěšný v severských státech.

V Česku si však Electroworld chce nejprve otestovat, jestli budou mít malí obchodníci o podobnou věc zájem. Menší města budou v příštích letech v hledáčku všech obchodníků, protože v těch velkých už začíná být příliš těsno. Se supermarkety se do malých měst chystají Tesco a Spar, ale i prodejce oděvů C&A.

Deník Právo varuje před lákavými nabídkami práce v cizině. Může jít o podvod. V poslední době se totiž množí případy, kdy zájemci o práci v zahraničí naletí podvodníkům nebo neseriózním agenturám. Za zprostředkování práce vybírají velmi vysoké poplatky, ale když dotyčný přijede na místo, zjistí, že byl oklamán. Přitom podle odborníků je možné vybírat jen za kurzy nebo překlady. Ale ne za zprostředkování práce.

List radí klientům, aby se zeptali na druh práce, na firmu, kde budou pracovat, na podmínky zaměstnání a také na licenci zprostředkovatele. A pokud se zájemce setká s podezřelým chováním agentury, měl by se obrátit na úřad práce a podat podnět ke kontrole.

Dluhy lidí z ČR jsou dnes zhruba šedesátkrát vyšší než před třinácti lety a blíží se půl biliónu korun. Téměř čtvrt miliónu lidí je podle informací Hospodářských novin zadluženo na podstatnou část života hypotékou, další stovky tisíc mají nějaké zboží na splátky, úvěr nebo leasing. Odvahu žít na dluh ale provází i odvaha a umění obyvatel investovat.

Průměrný Čech má 5700 eur úspor. Polovinu má v bance nebo doma, v akciích má pouhé jediné procento. Svět peněz nejlépe znají Američané. V bankách mají jen 16 procent ze svých úspor, zatímco v akciích téměř polovinu. Úspory Američana přesahují 100 tisíc eur.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme