LN: Lidovci mají výhrady k poplatkům ve zdravotnictví

Lidovci v úterý podle deníku Právo poprvé oficiálně a nečekaně oznámili, že mají výhrady k poplatkům ve zdravotnictví, na nichž se přitom v rámci reformy sami podíleli. A nedbali tehdy varovných hlasů z vlastních řad. Reagují ale až teď, když vznikl poprask například po výzvě umělců a opozičních politiků poplatky nehradit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Pokud se podle usnesení lidoveckého předsednictva po půlroční zkušební době ukáže, že pro někoho jsou poplatky u lékaře, za recept či v nemocnici neúnosné, budou chtít, aby byli sociálně ohrožení lidé od poplatků osvobozeni.

Návrh lidovců vzbudil nesouhlas v ODS a naději v sociální demokracii, pokračuje deník Právo. Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný z ODS považuje prohlášení lidovců za unáhlené a populistické. Stejný názor má jeho stranický kolega a předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera. Podle něj má i nejchudší důchodce 30 korun.

Do hry o armádní zakázku desetiletí v úterý razantně vstoupila finská zbrojařská firma Patria, píší Hospodářské noviny. Firma v loňském tendru na dodávku 199 obrněných transportérů skončila druhá za rakouským Steyrem. Teď cítí šanci vrátit se zpátky do miliardové hry a nelíbí se jí, že ministerstvo obrany zatím vyjednává jen s rakouskou zbrojovkou.

Viceprezident Patrie Wulf Hessulf Hospodářským novinám řekl: "Žádný kontrakt mezi Českem a Steyrem teď neexistuje. My to chápeme tak, že je celá zakázka znovu na začátku. A proto očekáváme, že ministerstvo vedle jednání se Steyrem zahájí diskusi i s námi o naší nabídce." Ministerstvo ale zatím údajně jednání s Patrií v plánu nemá.

Titulní strana Mladé fronty Dnes uvádí, že vláda řeší mimořádný problém s vymáháním miliardových pohledávek v zahraničí. Podle listu je za ním zřejmě nebývalý podvod, který sahá až do státní správy.

Státu unikají stovky miliónů až miliardy korun za někdejší dodávky zbraní do Libye. Na nesrovnalosti se přišlo až nyní. Dokumenty týkající se dluhu jsou tajné. Podle některých zdrojů blízkých vládě není vyloučeno, že ministři rozhodnou i o odtajnění celé kauzy a vysvětlí, co se vlastně stalo a o kolik peněz přesně jde.

Původní částka, kterou Libye Česku dlužila, se podle informací Mladé fronty Dnes pohybovala kolem 165 miliónů dolarů, což je zhruba 3 miliardy korun. I s úroky bude dluh mnohem vyšší. Podle nedávných odhadů měl přesahovat 4,5 miliardy korun, informuje Mladá fronta Dnes.

Režim pro nemocenskou se bude zpřísňovat ještě víc, než se dosud vědělo, upozorňují Hospodářské noviny. Pokud bude někdo na nemocenské přistižen při podvodu, bude jej moci jeho nadřízený v práci okamžitě propustit. Tuto změnu v boji proti simulantům chce zhruba od poloviny roku 2009 prosadit v novele zákoníku práce ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Zatímco zaměstnavatelé Nečasův návrh na možnost propustit zaměstnance kvůli zneužívání nemocenské vítají, odbory i opozice jsou proti. Navíc, píší Hospodářské noviny, prý může být Nečasův návrh protizákonný. Například předseda konfederace odborových svazů Milan Štěch se domnívá, že zaměstnavatelé nemohou postihovat zaměstnance za to, co provedl mimo pracoviště.

Lidové noviny si na své první straně všímají zvýšeného počtu klientů lékáren, kteří se snaží předzásobit léky. Od 1. ledna totiž od nich začnou lékaři a lékárníci vybírat poplatky. List připomíná, že podle ministerstva zdravotnictví by zavedení poplatků mělo přinést lékařům ročně až čtyři miliardy korun. Od poplatků si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek také slibuje, že by návštěvy u lékařů měly klesnout až o třicet procent. To by podle ministerských analýz mělo ušetřit další čtyři miliardy korun.

Mladá fronta Dnes zrekonstruovala klíčové okamžiky a rozhodnutí kauzy předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, které vedly k očištění lidoveckého předsedy, a zjistila, že se v případu angažovali lidé, kteří s ním oficiálně neměli nic společného.

O Čunka, obviněného z přijetí úplatku, se zajímal třeba místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Jako nezávislý soudce se měl držet stranou, přesto se krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové vyptával, jak to s vicepremiérem vypadá.

Podle listu nebyl sám, kdo se v případu angažoval víc, než je obvyklé. Na schůzkách se potkávali vládní úředníci, státní zástupci i soudci, aby se o případu radili. Karel Černovský, náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, sháněl v Českých Budějovicích někoho, kdo by se kauzy ujal. Když neuspěl, dostal se případ k Arifu Salichovovi. Ten posléze odvolal z případu vyšetřovatele, aniž Čunkův spis viděl. To je zcela neobvyklé. Normálně si státní zástupce celý případ podrobně prostuduje a teprve pak dělá závěry, píše MfD.

Banky nezvládají nápor internetových plateb a přiznávají, že nyní nemohou klientům garantovat stoprocentní pohodlí, informují Hospodářské noviny. Michal Fišer, generální ředitel společnosti EMC Česká republika, tvrdí: "Kvůli vysokým cenám investic do IT infrastruktury, které by způsobily zvýšení investičních nákladů až o padesát procent, se bankám posilování vlastních systémů dosud nevyplácí." List ovšem připomíná, že tři největší české banky přitom loni dohromady vydělaly 28 miliard korun.

Policisté se budou podle Mladé fronty Dnes více zaměřovat na řidiče, kteří riskantně předjíždějí i v místech, kde je dvojitá bílá čára, a ohrožují tím ostatní. Nasadí na ně netradiční "zbraň" - létající hlídky. Policie má celkem 14 vrtulníků, které chce nad tuzemské dálnice a silnice posílat. Dosud s nimi hledala pohřešované, případně sledovala situaci při demonstracích. Na kontrolu silnic je posílala jen výjimečně.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme