LN: Nová Národní knihovna nebude stát na Letné

Nová budova Národní knihovna - známá jako blob - nebude stát na pražské Letné, píší Lidové noviny. Většina pražských zastupitelů chce její stavbě na tomto místě zabránit. Maximálně jsou ochotni tolerovat její odsunutí dál od centra Prahy. Generální ředitel Národní knihovny kvůli tomu už zastavil přípravu realizace projektu. Dosud od města nekoupil pozemky, ani s architektem Kaplickým neuzavřel smlouvu o realizaci projektu, uvádějí Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Odpor proti kontroverzní stavbě podle deníku sílí v nejvýznamnější části pražského zastupitelstva, v klubu ODS. Jeho poslanci mají v zastupitelstvu takovou početní převahu, že mohou kdykoli přehlasovat opozici. Autor projektu, světoznámý architekt Jan Kaplický, je ze situace na pražské radnici zklamaný. Domnívá se, že se z kultury stala politiky, uzavírají Lidové noviny.

Stát hrozí OKD uzavřením dolu, informuje titulní strana Hospodářských novin. Báňský úřad zvažuje, zda nezakáže těžbu v karvinském dole ČSA. Důvodem je zhruba šedesát problémů s bezpečností, které objevila důlní inspekce. Nedostatky se objevily hlavně v prevenci proti výbuchu metanu. V dole, který zaměstnává dva tisíce lidí, se v minulosti stalo několik smrtelných úrazů, naposledy tam dva lidé zemřeli letos v létě, doplňují Hospodářské noviny.

OKD chce přitom do konce roku vstoupit na burzu, připomínají Hospodářské noviny. Důlní firma chce nabídnout asi třicet procent akcií na pražské a londýnské burze. Problém s licencí je ale jeden z důvodů, proč firmy už chystaný vstup na burzu odložila. Za těchto okolností by akcie na trhu nebyly úspěšné, řekl Hospodářským novinám zdroj informovaný o situaci uvnitř firmy.

Mladá fronty Dnes si všímá, že bývalý premiér Stanislav Gross nabízí na prodej své akcie. Osobně - nebo přes prostředníka - kontaktoval některé z velkých českých investičních skupin a nabízel svůj třetinový podíl ve firmě Moravia Energo. Grossova snaha prodat svůj podíl podle Mladé fronty Dnes vyznívá naprázdno. Zatím se nedohodl. Jedním z důvodů může být i to, že Gross svůj podíl nenabízí zrovna levně, domnívá se Mladá fronta Dnes a pokračuje:

I když 31 procent akcií společnosti získal za dvacet až třicet miliónů, žádá o částky kolem sta miliónů. Zároveň v jednání vystupuje jako člověk, který prodat může, ale nemusí. Za svou silnou vyjednávací pozici podle Mladé fronty Dnes vděčí Gross svému známému Richardu Kučíkovi . ten za něj zaplatil úvěr u firmy Key Investments, za který Gross akciemi ručil. Teď má tedy čas čekat ne nejvýhodnější nabídku, dodává Mladá fronta Dnes.

Právo píše, že BIS kvůli úniku informací sledovala redaktora České televize Dalibora Bártka. Citlivé materiály měly z Bezpečnostní informační služby uniknout před čtyřmi lety. Spisy z ekonomického odboru BIS měli obsahovat například informace, které služba shromažďovala o podnikateli Radovanu Krejčířovi, upřesňuje Právo.

Redaktor České televize ale popírá, že by uniklé informace skončily u něj. Domnívá se, že za celým nařčením je jen hra lidí napojených na bezpečnostní složky. Fakt, že je sledován, zjistil díky nešikovnosti agentů. Redaktor jednoho z nich přiměl, aby se mu legitimoval, píše Právo.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme