LN: Poslanci tvrdě bojují o místa ve sněmovních výborech

Líté boje svádějí v těchto dnech zákonodárci o posty v klíčových výborech Poslanecké sněmovny, informují Lidové noviny. Právo píše o tom, že kandidaturu Pavly Topolánkové do Senátu vnímá ostravská ODS jako podraz. Také v Česku se schyluje k dopingové aféře - podle Mladé fronty Dnes obvinil olympijský vítěz trenéra. Hospodářské noviny se zabývají ziskem společnosti ČEZ za pololetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Ve sněmovně začala válka mezi ODS a ČSSD o obsazení nejdůležitějších výborů, upozorňují Lidové noviny. Podle nich chtějí sociální demokraté pro dosavadního ministra financí Bohuslava Sobotku klíčový rozpočtový výbor. Odstupující ministr vnitra František Bublan by zase rád řídil výbor pro obranu a bezpečnost. ODS je podle Lidových novin ochotná tyto pozice ČSSD nechat, pokud podpoří její menšinovou vládu. List dodává, že o obsazení jednotlivých výborů budou strany vyjednávat až do konce prázdnin.

Ostravská ODS má strach z kandidatury Pavly Topolánkové do Senátu, tvrdí dnešní Právo. Podle listu začíná připravovat strategie, aby jim manželka šéfa strany Mirka Topolánka nepřetáhla část pravicové voličské základny. Podle předsedy ostravského klubu zastupitelů ODS a kandidáta na primátora města Lukáše Ženatého jde o velmi nešťastné rozhodnutí. Volič ODS se totiž najednou bude rozhodovat mezi pravověrným členem ODS, kterým je senátor Milan Balabán, a ženou, která je s ODS životně spřažená, i když už bude hájit jiné barvy, říká ostravský zastupitel.

Také sociolog Jan Keller si podle Práva myslí, že kandidatura Pavly Topolánkové ostravské ODS ublíží. Pokud totiž kandiduje za někoho jiného, logicky to znamená, že musí mít výhrady k programu ODS, soudí známý sociolog. Jak tomu je doopravdy, chce vysvětlit Pavla Topolánková v dnešní tiskové zprávě, dodává k tématu Mladá fronta Dnes.

Česko možná čeká podobná aféra se státem řízeným dopingem jako Německo. Jak uvádí dnešní Mladá fronta Dnes, olympijský vítěz z roku 1980 Ota Zaremba obvinil svého někdejšího trenéra Emila Brzosku, že ho nutil brát anabolika a tím mu zničil zdraví. Kdysi úspěšný vzpěrač je nyní v částečném invalidním důchodu. Podobně dopadlo i jeho devět kolegů z československé reprezentace. Brzoska dnes šéfuje vzpěračskému svazu. Zaremba teď chce, aby on a další zodpovědní lidé ze vzpěračského svazu skončili za mřížemi. Žádá také odškodnění.

Policie na Zarembově případu pracuje, konstatuje Mladá fronta Dnes. Čeká teď na klíčové dokumenty české antidopingové komise. Pokud odhalí konkrétní provinění, mohou padnout i po desítkách let trestní oznámení na funkcionáře, trenéry nebo lékaře, kteří se na šíření dopingu za minulého režimu podíleli, dodává deník.

Společnost ČEZ opět potvrdila svou pověst nejziskovější české firmy: za první pololetí vytvořila téměř 16 a půl miliardy korun čistého zisku. Jak připomínají dnešní Hospodářské noviny, pro ČEZ je to nový rekord: stále expandující skupina se letos rozrostla o dvě nové elektrárny v Polsku. A její profit i díky tomu skoro o pět miliard předčil loňský zisk. Z výsledků těží i státní pokladn ČEZ do ní letos poslal jen na dani z příjmu přes pět miliard korun. Stát, dvoutřetinový vlastník, dostane stejný podíl z tučných dividend. Ty v ČEZu dělají zhruba polovinu z celoročního zisku, který podle nejnovějších odhadů stoupne až na 28 miliard. Politici už se přou, na co očekávaných skoro deset miliard použijí.

Zato spotřebitelé se podle Hospodářských novin zlobí. Za úspěchy ČEZu totiž stojí i růst ceny elektřiny. A proud bude dál zdražovat. Zatím experti odhadují, že od příštího ledna ceny domácnostem stoupnou asi o osm, podnikům až o 14 procent.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme