LN: Poslanec David Šeich je kvůli podnikání ve střetu zájmů

Poslanec ODS David Šeich je podle Lidových novin ve střetu zájmů. Je totiž spolumajitelem firmy, která radí, jak získat dotace z Evropské unie - sám Šeich je přitom členem sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Mladá fronta Dnes zjistila, že Severočeské doly chtějí těžit pod obcí Libkovice. Úřady se zpožďují ve výdeji emisních povolenek, konstatují Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Poslanec David Šeich je ve střetu zájmů, zjistily Lidové noviny. Poslanec za ODS spoluvlastní poradenskou firmu Eurovision, která radí, jak získat dotace z Evropské unie. Zároveň je členem sněmovního výboru pro evropské záležitosti a rozhoduje tak, jakým způsobem se budou evropské dotace čerpat.

To vadí koaličním partnerům i Šeichovým stranickým kolegům. David Šeich se totiž jako poslanec dostane k informacím, které běžný občan nemá, upozorňuje například další člen výboru Pavel Bratský z ODS.

David Šeich, známý i řízením pod vlivem alkoholu, souběh svých funkcí za střet zájmu nepovažuje. Výbor pro evropské záležitosti totiž podle něj přímo o přidělování dotací nerozhoduje. Šeich byl jednatelem společnosti Eurovision už v roce 2002. Od té doby firma získala na projekty z evropských fondů víc než dvě miliardy korun. Česko má nejsložitější systém evropských dotací z celé Unie.

Severočeské doly chtějí těžit víc, než dovolují limity. Píše to Mladá fronta Dnes. Severočeská společnost chce získat uhlí pod bývalou obcí Libkovice. Ta je srovnaná se zemí už čtrnáct let. Záměr ale naráží na slib Topolánkovy vlády, který je i součástí koaliční dohody, že se těžba v severních Čechách rozšiřovat nebude. Proti plánu jsou proto hlavně zelení.

Severočeské doly mají ale spojence v osobě ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Ten další těžbu uhlí pod Libkovicemi podporuje. Naopak proti jsou obyvatelé okolních obcí Mariánských Radčic, Lomu a Braňan. Pokud by se těžební společnosti podařilo plán prosadit, u Libkovic by se mohlo dolovat uhlí až do roku 2050.

Česko zatím nerozdělilo své povolenky na škodlivé emise. Jak píší Hospodářské noviny, povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší získala Česká republika od Evropské unie. Bylo jich ale daleko méně, než se čekalo.

Úřady se navíc už dva měsíce zpožďují v rozdělování povolenek. Ty si má rozebrat asi pět set průmyslových podniků. Firmy teď proto nevědí, kolik emisí mohou vypustit a o kolik se následně zvýší cena jejich výrobků.

Český průmysl loni vypustil osmdesát čtyři milionů tun emisí. Evropská unie letos povolila jen něco přes osmdesát šest milionů tun. Podniky počítaly až se sto dvěma miliony tun. Chtějí proto ještě žádat stát o přehodnocení povolenek. Snížení emisí podle nich znevýhodní české průmyslové firmy oproti evropské konkurenci.

Mládežnický hokej má vážné problémy, píší Lidové noviny. Po úspěších současné seniorské generace můžou přijít hubená léta. V juniorské kategorii se totiž vedou boje mezi hokejovým svazem a skauty ze zámoří. Ti nabízejí mladým hráčům lepší podmínky pro trénink a jejich rodiče jen těžko odolávají.

Mluví se už i o korupci. Český hokejový svaz by proto měl co nejdříve vytvořit pevná pravidla pro odchod juniorů do zahraničí, tvrdí i trenér české reprezentace Josef Augusta.

Junioři do osmnácti let na letošním mistrovství světa poprvé v historii vypadli z elitní skupiny. A za pár let se může propadnout i seniorská reprezentace - třeba na úroveň Maďarska či Japonska, varují odborníci. Na vině jsou nejen odchody mladých talentů. Rodiče navíc musí s budoucím hokejistou přežít patnáct i víc let tvrdé práce, a často to vzdávají.

Marián Vojtek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme