LN zjistily, že předčasné volby do sněmovny by stály přes miliardu korun

Provoz Poslanecké sněmovny přijde denně téměř na tři miliony korun. Jak vypočítaly Lidové noviny, pokud by povolební pat trval 400 dní, zaplatili bychom za něj stejně jako za nové volby. Mladá fronta Dnes upozorňuje, že ministerstvo zdravotnictví nadržuje farmaceutické firmě Zentiva. Podle deníku Právo se v České republice šíří včelí mor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Dnešní noviny věnují své titulní strany hlavně napjaté situaci na domácí politické scéně. Stále více se mluví o předčasných volbách. Kromě sociálních demokratů by proti dalším volbám už příští rok stávající parlamentní strany nic neměly, píší Lidové noviny. Kolik by ale takové volby stály? Zhruba 1 miliardu 200 milionů korun, vypočítal deník. I když se to zdá moc, podle oslovených odborníků to tak není. Jen provoz Poslanecké sněmovny totiž denně stojí téměř tři miliony korun.

Chod dolní komory parlamentu stál od červnových voleb 255 milionů korun. Kdyby povolební pat trval čtyři sta dní, zaplatili bychom za něj stejně jako za nové volby. Bez funkční sněmovny navíc hrozí pomalé přejímání evropských zákonů.

Ministr zdravotnictví David Rath měří dvojím metrem, upozorňuje dnešní Mladá fronta Dnes. Farmaceutická firma Zentiva se nebude muset kvůli nové lékové vyhlášce uskrovnit tolik jako ostatní - výrobci léčiv i pacienti. Vstřícná odvolací komise ministerstva jí svým rozhodnutím ušetří až 31 milionů korun. Jednatelkou Zentivy je přitom družka Davida Ratha, Renata Horká.

Propočty získal deník od jedné z konkurenčních firem. Všechny farmaceutické společnosti se mohly odvolat proti rozhodnutí ministerstva, kolik budou pojišťovny za léky platit. Většina z nich ale neuspěla. Ministr Rath je podle svých slov překvapen. O tom, že s ministerstvem vyjednává Renata Horká, prý nevěděl. To, že byla Zentiva úspěšnější než ostatní firmy, vysvětluje tím, že vyrábí jen levné kopie léků.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu čeká na podzim reorganizace. Jak píší Lidové noviny, někteří policisté by měli přejít do nového protiteroristického centra. Zaměstnanci útvaru to považují za odvetu politiků jejich šéfovi, Janu Kubicemu. Ten před volbami zveřejnil takzvanou Kubiceho zprávu. Ministr vnitra František Bublan se ale takovým úvahám brání. Reorganizace má zlepšit práci policie. Policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebudou rozhodovat o koncepci. Naštvali mě, řekl Lidovým novinám ministr Bublan. O tom, že jsou mezi policisty spory, se už mluví delší dobu. Jeden z detektivů protikorupční složky popisuje, že mezi policisty vypukla doslova válka.

Českem se šíří včelí mor, píše Právo. Pro včelaře je nákaza pohromou, musí totiž spálit všechna svá včelstva. Bakterie se šíří hlavně na Plzeňsku, v jižních Čechách nebo na Prostějovsku. Nemoc včel je způsobená bakterií, která napadá jejich zárodky. Množí se neuvěřitelnou rychlostí a ve dřevě dokáže přežít až padesát let. Do Čech se bakterie dostala zřejmě s dováženým medem. Včely se nejspíš nakazily z vyhozených obalů se zbytky medu například v restauracích. Protože čeští včelaři nesmějí podle zákona používat antibiotika, jedinou ochranou je, kromě vybití, důsledná hygiena a ochrana před dalšími včelími nemocemi.

Politici vyjednávají o nové vládě, ale přitom mají i desítky jiných, menších schůzek. Hledají si nová místa. Jak píše Mladá fronta Dnes, rozdělují si trafiky. Jako první si budou místa hledat náměstci a vysocí úředníci ministerstev. Ta se totiž obsazují podle politického klíče a každé čtyři roky se začíná nanovo. Chod ministerstva to vždy aspoň na tři čtvrtě roku ochromí, říká poradce ministra Urbana, Aleš Cincibus. I on si bude hledat zaměstnání. Zatím ale vyčkává. Mezitím zasedá v dozorčích radách podniků ČEZ a Čepro.

Místa shánějí i někteří poslanci. Většinou na vlastní pěst. Systematicky se, podle jednoho z nich, o své politiky stará jen KDU-ČSL. Úspěchy měli například členové slábnoucí Unie svobody-DEU. Ivan Pilip si vyjednal lukrativní pozici viceprezidenta Evropské investiční banky, Dana Bérová by ráda šéfovala České poště.

Julie Rákosová, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme