Lobbista Dalík je na svobodě, Nejvyšší soud ho propustil z vězení

Nejvyšší soud vydal příkaz k okamžitému propuštění Marka Dalíka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest. Ve středu rozhodl jak o dovolání lobbisty, tak žalobců. Podrobnosti zatím soud nezveřejní. O čtyřletému trestu a čtyřmilionové pokutě pravomocně rozhodl vrchní soud v květnu 2016, trest Dalík nastoupil 1. září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík je na svobodě. Ve středu odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur

Lobbista Marek Dalík je na svobodě. Ve středu odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

„Nejvyšší soud současně rozhodl ve věci dvou dovolání, tedy jak odvolání nejvyššího státního zástupce, tak i samotného pana Marka Dalíka. Trestní senát poté vydal okamžitý příkaz k propuštění pana Marka Dalíka z výkonu trestu. Dále nemůže Nejvyšší soud o této věci více informovat, dokud nebude vypracováno odůvodnění a nebudou s ním seznámení všichni účastníci řízení,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Jedno dovolání podal Dalíkův právník Tomáš Sokol. Spoluautorem druhého je advokát Radek Šmerda. Radiožurnálu popsal, že v něm napadal například změnu trestného činu, za který byl Dalík nakonec pravomocně odsouzený.

„Jsme bytostně přesvědčeni o tom, že rozhodnutím odvolacího soudu bylo zkráceno právo na obhajobu. Klient do poslední chvíle nevěděl z čeho je obviňován, protože v prvním stupni byl odsouzen za něco a ve druhém stupni byl bez jakéhokoli varování odsouzen za podvod,“ upřesnil Šmerda, který zároveň rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítal.

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně | Foto: Martin Svozílek

„Docela mě to nalévá optimismem v tom, že Nejvyšší soud plní tu roli pojistky a práva na spravedlivý proces. To znamená, je jedno, jak se jmenujete, ale že jsou důležitá pravidla hry a nemůže vítěz chtíč někoho odsoudit a mediálně lynčovat,“ dodal Šmerda.

Nový verdikt v kauze Dalík nechtěl komentovat někdejší šéf vlády a ODS Mirek Topolánek a lobbistův blízký přítel. "Fakt ne. Sorry jako," omezil se pouze na krátkou SMS zprávu.

Případ Marka Dalíka

Policisté vyšetřovali exporadce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (tehdy ODS) na základě výpovědi bývalého zaměstnance dodavatele pandurů, firmy Steyr. Svědek uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněnců.

O peníze si Dalík řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit rozhodování o zakázce.

Pražský městský soud ho původně potrestal za pomoc k přijetí úplatku pětiletým vězením, odvolací vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a trest zmírnil o rok, tedy pod hranici zákonné trestní sazby.

Proti pravomocnému verdiktu podal dovolání jak Dalík, tak i nejvyšší státní zástupce, který pokládá trest za nepřiměřeně mírný. Uložený peněžitý trest už lobbista uhradil.

Marek Dalík navrhuje obnovu trestního řízení. Za korupci si odpykává čtyři roky

Číst článek

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kdy Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Lobbista Marek Dalík je na svobodě. Ve středu odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur | Foto: Štěpánka Kadlečková

Kauza Marek Dalík a pandury | Foto: Český rozhlas

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme