Lobbista Dalík musí nastoupit do vězení do 1. září. Odpykat by si měl 4 roky

Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 1. září. V pražské Ruzyni si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců pandur. Uvedla to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud vynesl pravomocný verdikt nad Dalíkem na konci letošního května po téměř dvouletém procesu. Pravomocný rozsudek vyhotovil na konci června. V těchto dnech byl Dalíkovi doručen. Případem se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam Dalík podal dovolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

„Městský soud v Praze vyzval odsouzeného Marka Dalíka k nástupu do vězení. Odsouzený má nastoupit nejpozději 1. září do 16 hodin do věznice v Praze Ruzyni. Marek Dalík byl odsouzen ke čtyřletému nepodmíněnému trestu do věznice s dozorem a peněžitému trestu ve výši čtyři miliony korun,“ řekla Puci Českému rozhlasu.

Dalík nebude smět mít u sebe ve vězení mobil. O tom, s kým bude v cele, rozhodne vychovatel na jeho oddělení, přičemž se přihlíží i k tomu, jestli je vězeň kuřák nebo jestli už nebyl v minulosti trestaný.

„Den začíná budíčkem, pak probíhá standardně ranní hygiena, úklid cel, odchod do práce. To platí pro vězně, kteří jsou zaměstnaní. Ti co zaměstnaní nejsou, tak se v této době věnují programu zacházení, pak samozřejmě následuje osobní volno a večerka,“ přiblížila program za mřížemi mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Podle soudu předstíral, že může ovlivnit obchod

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD).

Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Kauza Marek Dalík a pandury | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme