Lobbista Janoušek boural v autě firmy Ora print, spojené se zakázkami od VZP

Auto, kterým pražský lobbista Roman Janoušek loni v březnu srazil 51letou cizinku, patřilo vydavatelské společnosti Ora print. Píše o tom dnešní Právo. Firma získala stamilionové zakázky od VZP a několik let v ní působil i bývalý ministr vnitra za Věci veřejné Radek John.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce nehody R. Janouška v Praze | Zdroj: ČTK

O skutečném vlastnictví auta, označovaného až doteď za Janouškovo, se zmiňuje obžaloba.

Podle ní bylo Porsche Cayenne se značkou odkazující na Janouškovo datum narození vedeno právě na firmu Ora print.

Právo píše, že by to byla docela velká náhoda, kdyby si skutečný majitel namontoval na auto takovou značku. Stejně absurdně vypadá i možnost, že by si na pronajaté auto namontoval takovou značku sám Janoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Článek v Právu si přečetla redaktorka Marcela Hálová

Vydavatelská firma Ora print je spojována s předraženými zakázkami, které získala od VZP za celkem 700 milionů korun.

Jde o zakázku na vydávání časopisu Svět pojištěnce. Ročně si přišla na 111 milionů korun. Podle konkurenčních firem byla zakázka trojnásobně předražená. Po zásahu auditorů se cena snížila na 86 milionů.

Když Mladá fronta Dnes na začátku minulého roku zveřejnila odposlechy telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma s Janouškem, vyplynulo z nich mimo jiné i to, že se snažili ovlivnit, kdo bude v čele pražské pobočky VZP.

VZP však nebyla jediným klientem Ora printu. Například pro Lesy České republiky vytvořila firma DVD kuchařku a i kolem této zakázky byla řada otazníků.

Podle obchodního rejstříku je teď předsedou představenstva Ora printu Zoran Kazimirovič, což je dlouholetý Janouškův kamarád a obchodní partner. V médiích se spekuluje, že je spíše jen správcem propletence firem a obchodních společností, které ve skutečnosti dál Janoušek ovládá.

John lže?

Ve firmě Ora print, kterou sám Janoušek spoluzakládal, působil i bývalý ministr vnitra za Věci veřejné Radek John. Ten se stal v roce 2002, kdy Janoušek společnost údajně opustil, předsedou představenstva.

Zjištění Práva významně nahrává letitým spekulacím, že Janoušek zůstal i po svém odchodu z firmy jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie. To pak nabourává i tvrzení Radka Johna, že s Janouškem nikdy nespolupracoval.

„On ji založil a já jsem v Ora printu byl od roku 2002. Dělal jsem tam velmi konkrétní práci na vydávání časopisu za 10 tisíc měsíčně. V té době tam už Roman Janoušek nebyl, dávno šel jinam,“ prohlásil John v srpnu 2009 v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Proces s Romanem Janouškem by měl začít v polovině července, za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až 18 let vězení.

Petr Medek, Marcela Hálová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme