Lobbista Janoušek chce nový proces. Soudu poslal návrh na obnovu

Odsouzený lobbista Roman Janoušek navrhl Městskému soudu v Praze obnovu svého trestního řízení. V něm byl uznán vinným z úmyslného sražení ženy autem. Janouškovu žádost potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Obnovené řízení by mohlo zvrátit pravomocný rozsudek, který Janouškovi uložil 4,5 roku vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Aby byla obnova řízení povolena, musí vyjít najevo nové skutečnosti nebo důkazy soudu dříve neznámé,“ popsala pro Český rozhlas mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Návrh na povolení obnovy řízení musí posoudit soud, který předtím rozhodoval o obžalobě, tedy v tomto případě Městský soud v Praze a konkrétně senát Tomáše Kubovce.

„Předseda senátu, který již ve věci rozhodoval, prostuduje tento návrh a ve věci nařídí takzvané veřejné zasedání. Výsledkem tohoto zasedání bude rozhodnutí, zda se obnova řízení povoluje, nebo nepovoluje,“ dodala Puci.

Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda zůstane na svobodě.

Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Brněnský krajský soud mu ze zdravotních důvodů nedávno přerušil trest odnětí svobody na půl roku. Vězeňská služba navrhovala přerušení dvojnásobně dlouhé.

Janoušek srazil ženu a ujel

Opilý lobbista Roman Janoušek srazil v roce 2012 v Praze řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi. Z místa následně ujel. Žena měla otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku. Lobbista navíc nesmí dalších sedm let usednout za volant. Verdikt loni potvrdil Nejvyšší soud. Janoušek následně podal ústavní stížnost.

Kauza Roman Janoušek | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme