Lobbista Janoušek požádal soud o odklad nástupu do vězení

Lobbista Roman Janoušek žádá o odklad nástupu trestu. Do vězení má jít na 4,5 roku za to, že v roce 2012 srazil autem ženu. Byl pod vlivem alkoholu. Na pražský městský soud dorazila jeho žádost o odklad nástupu do vězení právě dnes. Radiožurnálu to řekla mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že přesný termín, kdy má jít Janoušek za mříže, sdělit nemůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes dorazila soudu prostřednictvím datové schránky žádost odsouzeného Romana Janouška o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Předseda senátu žádost prostuduje a v nejbližších dnech rozhodne,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

„Termín, do kterého má pan Janoušek podle výzvy nastoupit k výkonu trestu, sdělovat nebudeme.“

Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Soudce teď bude posuzovat, jak moc jsou zdravotní důvody, které lékařská zpráva uvádí, závažné.

„Jakým způsobem je život či zdraví odsouzeného je ohrožen, zda by například nebylo možné toho člověka léčit, nebo připravit na nějaký lékařský zákrok i ve zdravotnickém zařízení vězeňské služby,“ řekl viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

Žádost sama o sobě odkladný účinek nemá

Samotná žádost nemá podle předsedy Městského soudu v Praze a odborníka na trestní právo Libora Vávry odkladný účinek:

„Nicméně je na příslušném soudci, aby zvážil, zda třeba zdravotní stav je natolik akutní, že nepřistoupí na jeho předvedení do výkonu trestu a nechá žádost přezkoumat znalci. V tomto případě asi znalci z oboru zdravotních.“

Janoušek v Praze v březnu roku 2012 srazil autem ženu vietnamské národnosti, která s ním chtěla řešit předchozí dopravní nehodu, a pak ujel. Policisté, kteří ho zanedlouho poté dostihli, mu naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu.

Řidička utrpěla otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla podle znalců i zemřít. Podnikatel s ní uzavřel dohodu o narovnání, podle obžaloby jí zaplatil 900 tisíc korun.

Janoušek se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil revizní znalecký posudek. Soud pak Janouškovi v polovině září vyměřil trest 4,5 roku vězení a uložil mu zákaz řízení na 7 let.

Kauza Roman Janoušek | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, ČTK, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme