Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad lobbistkou Mrencovou. V úplatkářské kauze dostala podmínku

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad lobbistkou Janou Mrencovou. V letité kauze dostala podmínku, stejně jako bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký (ČSSD). Mrencová už v létě doručila k Okresnímu soudu v Chebu dovolání. Teprve před několika dny však okresní soud odeslal dovolání spolu se spisem nejvyšší instanci k rozhodnutí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Horký a Jana Mrencová. | Foto: iDNES.cz | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém v roce 2014 peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil. Odvolací Krajský soud v Plzni v březnu vyměřil Mrencové za přijetí úplatku 18 měsíců vězení s podmínečným odkladem na dva roky a peněžitý trest 25 000 korun. Horký dostal za podplácení osm měsíců se zkušební dobou 1,5 roku a peněžitý trest 20 000 korun.

Soud uzavřel úplatkářskou kauzu lobbistky Mrencové. Udělil podmínky a peněžité tresty

Číst článek

Soudy v Chebu a Plzni se v minulosti kauzou zabývaly opakovaně s různou právní kvalifikací. Justice například zvažovala, zda nemá být Mrencová souzená spíše za podvod. Nikdy se totiž nepodařilo zjistit, zda skutečně existoval novinář, pro kterého chtěla od Horkého peníze. Nakonec krajský soud dospěl k závěru, že Mrencová se podvodu nedopustila. S Horkým měla do té doby korektní vztahy a není zřejmé, proč by se na něm chtěla podvodným tvrzením obohatit.

Odposlechy

Případ vyšel najevo při vyšetřování jiné věci, když Horkého telefon odposlouchávala policie. Zaznamenala také hovory o penězích pro novináře. S 20 000 korunami policie Horkého zadržela před schůzkou s Mrencovou. Oba obžalovaní se hájili tím, že peníze byly určeny na pokračování služeb, které firma Mrencové pro Horkého v minulosti vykonávala. Šlo prý hlavně o propagaci a předvolební kampaň.

Jméno lobbistky Mrencové, která se v politice pohybovala dlouho a měla úzké vztahy s mnoha politiky, se skloňovalo v médiích i v souvislosti s její spoluprací s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Firmy Mrencové poskytovaly kraji marketingové i další služby. Okolnosti kvůli podezření z porušování povinností při správě cizího majetku prošetřovala policie, případ odložila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme