VIDEO: Na Labe u Lovosic dosedl nový tanker. Na cestu do Nizozemska musí kvůli nízké hladině vyčkat

V loděnici ve Lhotce u Lovosic na Litoměřicku spustili stavitelé lodí na Labe další tanker. Jde o téměř 90 metrů dlouhou loď. Namířeno má do Nizozemska. V Labi je ale málo vody a nová loď tak bude na dodání k zákazníkovi čekat v lovosickém přístavu.

Lhotka u Lovosic Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavitelé na tankeru pracovali sedm měsíců a je v pořadím třetí, který spustili na vodu. „Na délku měří 86 metrů, na šířku 11,5 metru, výška boku je 5,5 metru. Pojede do Holandska, tam se dostrojí a uvede se do provozu,“ řekl Českému rozhlasu Sever jednatel loděnice Oleh Pantelemoněnko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Jana Bachoríka o spuštění devadesátimetrového tankeru do Labe

V Nizozemsku má nový tanker vozit oleje. Stavbu nového plavidla zkomplikovala pandemie koronaviru, kdy se například nemohli do loděnice dostat dělníci ze zahraničí. Teď musí zase stavitelé lodi čekat na dostatek vody v Labi. „Budeme čekat čistě na počasí a na zvednutí hladiny Labe. Počítáme s tím, že bychom ho mohli přepravit už během následujících několika týdnů,“ uvedl obchodní ředitel loděnice Jurij Kulchytsky.

Rejdařům množství vody v Labi letos nepřeje. Za prvních šest měsíců roku přepravili přes ústecká Masarykova zdymadla zhruba jen třetinu loňského objemu zboží. „Za loňské první pololetí jsme proplavili přes zdymadlo Střekov celkem 900 plavidel. Letos je objem nižší, proplavili jsme 268 lodí a 18 000 tun zboží,“ vysvětluje Petr Plessney z Povodí Labe. 

Plavbě na Labi tak podle něj nepomohl ani na srážky bohatý červen. „V lednu se vodní stavy pohybovaly na úrovni 150 centimetrů a i únor, březen a duben byly silně podprůměrné. Takže ani zvýšené srážky na přelomu června a července nenavýšily objem vody tak, že by byl výrazně vyšší než loni,“ dodává. Aby se rejdařům plavba vyplatila, musí být v Labi v Ústí nad Labem alespoň 2 metry vody. Aktuálně dosahuje hladina 158 cm.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme