LOK: Celoplošné protesty lékařů zatím nebudou

Celoplošných protestů v českých a moravských nemocnicích se prý ale pacienti zatím bát nemusejí. Rozsah zdravotní péče ve zdravotnických zařízeních v zemi zůstane prozatím zachován. To je výsledek jednání Lékařského odborového klubu v Čejkovicích na Hodonínsku. Nevyzval ale k vypovězení ústavní pohotovostní služby, jak původně plánoval. Varoval ale, že další zdravotnická zařízení se zřejmě budou k protestům svých havlíčkobrodských a jihlavských kolegů postupně přidávat. O problémech ve zdravotnictví se diskutovalo i v Lidovém domě na předsednictvu ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Podle šéfa LOKu Milana Kubka je situace v jednotlivých krajských nemocnicích odlišná a v některých zařízeních žádné problémy nejsou: "Ta situace není zralá k tak závažnému kroku, protože víme, že omezení ústavní pohotovostní služby a zavedení směnného provozu sníží komfort pacientů a za to se jim chci omluvit. Směnný provoz je velice nepříznivý pro hospodářskou situaci nemocnic. Nechceme zdravotnictví dále destabilizovat. Pokud i jiné kraje se budou chovat tak nezodpovědně ke zdravotnictví jako kraj Vysočina, tak v těch krajích přistoupíme k obdobným protestům."

Převod zdravotnických zařízení na kraje byl chybou, která už nyní negativně ovlivňuje dostupnost lékařské péče. To je další z hlavních závěrů dnešního zasedání Lékařského odborového klubu. Platí to i pro kraj Vysočina, kde lékaři v některých nemocnicích na protest proti snížení platů přestali sloužit pohotovosti a pracují v běžném třísměnném provozu. Proto LOK vyzývá tamního hejtmana Františka Dohnala k rezignaci a žádá o pomoc premiéra Vladimíra Špidlu.

Hospodářská situace nemocnic se pod vedením krajů spíše zhoršuje, tvrdí předseda LOKu Milan Kubek. "Kraje převzaly majetek v hodnotě desítek miliard korun, dluhy v hodnotě stovek miliónů korun, a když neprotestovaly při převzetí majetku, tak je teď falešné, když odmítají splnit svou povinnost zajistit dostupnou zdravotní péči a snaží se například měnit ty společnosti v akciové společnosti, aby nemusely přispívat."

Také akutní problém kraje Vysočina prý vyvolala špatná politická a odborná rozhodnutí na regionální úrovni. Předseda LOku v Jihlavě Lukáš Velev zatím nechtěl prozradit, co bude následovat, pokud současné jednání umocněné omezením práce lékařů, nedospěje k výsledku. "Já si nedokážu představit, že by nějaký výsledek nemělo. Každé jednání nějaký výsledek bude mít a naše reakce se bude plynule přizpůsobovat tomu, jak se bude ta situace odvíjet."

Za ministryni zdravotnictví se plně postavil premiér Vladimír Špidla. Ten podle svých slov plně podporuje snahy Marie Součkové o stabilizaci jí svěřeného resortu a rozhodně ji nehodlá odvolat. Špidla to řekl na závěr šestihodinového jednání předsednictva ČSSD, které se od rána zabývalo především právě vyhrocující se situací ve zdravotnictví. Premiér také znovu odmítl požadavky na plošné oddlužení nemocnic, tak jak to chtějí hejtmani. "Paní ministryně předloží svoji představu, předložíme ji koaličním partnerům jako prvním a očekávám od toho, že se vytvoří koaliční podpora pro záměry, které se chystají."

Vladimír Špidla rovněž potvrdil, že na úterní ráno svolal k problémům zdravotnictví schůzku vedení vládních stran. S plošným oddlužením nemocnic se ale v reformě nepočítá. "Lze samozřejmě doložit, že situace je velmi komplikovaná. Na druhé straně je zřejmé, že některé dluhy vznikaly i poté, co kraje převzaly nemocnice a v jiných nemocnicích dluhy nevznikaly. To jsou otázky komplikované a budou řešeny v rámci celkového konceptu."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme