LOK nebude o peníze bojovat plošnými akcemi

O omezení přesčasových hodin rozhodnou lékaři v jednotlivých nemocnicích. Lékařský odborový klub doporučí doktorům, aby v případě, že se s řediteli nemocnic nedohodnou na zvýšení platů, nepodepisovali smlouvy o více jak 150 přesčasových hodinách ročně. Celoplošné nátlakové akce tedy LOK organizovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Někteří specialisté, například anesteziologové, vyčerpají 150 hodin přesčasů hned v prvních dvou měsících roku - tvrdí předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. "Vedlo by to k omezení péče anesteziologicko-resuscitační, a tím sekundárně k omezení operací, protože když nemá kdo pacienty uspávat, není možno operovat. Patrně by tedy došlo k odkládání operací, které nejsou životně nezbytné."

Lékařské odbory vede k tomuto kroku dosavadní neúspěch jednání s ministryní zdravotnictví o zvýšení platů. Doktoři chtěli přidat čtyři a půl tisíce korun, později slevili na tři tisíce. Ministryně Marie Součková ale trvá na tom, že příjmy lékařů vzrostou jen o 1500 korun. S postupem odborů nesouhlasí.

"Připadá mi to velmi nerozumné a myslím si, že otázka platů se řeší průběžně a i sedm procent je platové navýšení. Nicméně je na každém zařízení nemocničního charakteru, jak k této otázce přistoupí."

Podle LOKu by se peníze na podstatnější zvýšení platů našly - například ve zdravotním pojištění. Nemocnice by mohly ušetřit i tím, že budou používat levnější léky.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme