LOK začíná organizovat hromadné výpovědi lékařů

Lékařský odborový klub rozdá lékařům v nemocnicích, kteří podporují výzvu ‚Děkujeme, odcházíme‘ text výpovědi a ‚Dohodu o solidaritě‘. Lékaři si v ní slíbí, že svůj odchod nechtějí odvolat. Lékařský odborový klub bude výpovědi fyzicky doručovat zaměstnavatelům od 27. prosince do konce roku. Doktoři by tak mohli odejít z nemocnic prvního března.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel řekl, že budou mít k dispozici právníky: „Advokátní kancelář výpovědi shromáždí, zkontroluje, že jsou v pořádku a právně odpovídají. Logisticky je doručí jednotlivým zaměstnavatelům a bude lékaře dále zastupovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve zdravotnictví na Rádiu Česko okomentoval předseda lékařského odborového klubu Martin Engel

Někde už lékaři výpovědi dali, například ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Její ředitel Roman Prymula připustil, že to nemocnice pocítí.

„Nejvíc nás pálí odchodovost specialistů ARO, to znamená anesteziologů, což je servisní složka, která podporuje celou nemocnici. Pokud ztratíme polovinu těchto lidí, tak budeme muset drasticky omezit celou operativu, to znamená, že budeme moci provádět jenom zákroky, které jsou nevyhnutelné, a na plánované nám nezbudou kapacity,“ podotkl Prymula.

V kolínské oblastní nemocnici uvažuje o odchodu 40 procent lékařů, konkrétně je to 70 lékařů ze 160. Před měsícem se zdejší lékaři sešli s vedením nemocnice a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem. Z diskuze vyplynulo, že by zdejší lékaři byli spokojeni, kdyby v ideálním případě dostali přidáno v průměru 30 tisíc korun, ale spokojili by se i s nižším přidáním. Nemocnice na tak razantní finanční navýšení nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři.mp3

Ředitel kolínské oblastní nemocnice Petr Chudomel přiznává, že jen odchodem dvou lékařů z určitých, a hlavně menších odděleních, by pak reálně hrozilo uzavření provozu.

V Karlových Varech podepsalo výzvu na 60 procent lékařů, v Chebu 50 procent, ve zdravotnickém zařízení v Sokolově se lékaři nepřidali, protože zřizovatel – Karlovarský kraj odsouhlasil pronájem tohoto zařízení. Krajští politici si od tohoto kroku slibují personální a finanční stabilitu.

Karlovarský kraj už dnes bojuje s nedostatkem lékařů, situaci řeší s pomocí externistů. Někteří lékaři odpracují 1200 přesčasových hodin, přitom podle dohody by jim měli mít jen kolem 400. Lékaři jdou často po celodenní službě operovat a podle nich jde o hazard se zdravím pacientů.

Petice získala na svoji stranu také 70 procent lékařů z Havlíčkobrodské nemocnice, na klíčových odděleních s peticí souhlasí 70 až 100 procent lékařů. V celém kraji Vysočina se čísla pohybují téměř stejně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podpora v Kolíně a Karlovarském kraji.mp3

Koordinátorka LOK Vysočina Šárka Drinková si myslí, že většina z lékařů svá místa opustí:

„Naše výzva je dělaná proto, abychom nemuseli odcházet do zahraničí. Je to naše poslední šance, jak udržet kvalitní zdravotnictví v regionech. 1. března do práce bohužel nepřijdeme, zatím si nehledáme místa jinde, protože pevně věříme, že zvítězí zdravý rozum, ale to neznamená, že bychom nebyli připraveni někam odejít.“

Aby vláda odvrátila odchod lékařů, měla by podle nich garantovat navýšení platů a změnu vzdělávání.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera na vyšší platy teď nejsou peníze, lékaři mají podle něj hledat rezervy v efektivnější léčbě a počkat na reformu.

„My čekáme 21 let a s veřejnými financemi nemáme nic společného. Toto je z veřejného zdravotního pojištění a tam ty prostředky jsou. My nechceme zadlužit republiku, my jenom chceme, aby se to přesunulo do platů zaměstnanců místo do různých lobby,“ reagoval na ministrova slova Martin Engel.

Martina Mašková, Lenka Jansová, Lenka Rafaelová, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme