Aktivisté obsadili rypadlo v Lomu Vršany. Už druhý den protestují proti prodeji elektrárny Počerady

Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Ve středu ráno to řekla severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová s tím, že dosavadní vyjednávání byla neúspěšná. Na místě je policie. Osm lidí v úterý v 6.00 proniklo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla mluvčí skupiny Se.ven Energy.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Most (Aktualizováno: 9:53 30. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté krátce po obsazení rypadla.

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili protestující kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů a 75 metrů dlouhé. | Zdroj: ČTK

Podle prohlášení jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Chvaletice nemají platné povolení na vypouštění odpadních vod. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí kraje

Číst článek

„Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany,“ uvádí se v manifestu.

„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ píší aktivisté v prohlášení.

Skupinka mladých lidí je součástí českého klimatického hnutí.

Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí, podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme chtěli touhle formou dát najevo, že situace je opravdu vážná. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet, řekla jedna z dívek, která odmítla zveřejnit svou totožnost.

„Nesouhlasíme s nečinností, nebo aktivními kroky proti řešení klimatické krize,“ řekla v úterý pro Český rozhlas Sever jedna z aktivistek.

Nezákonné jednání

Policie přijala hlášení o protestu v úterý kolem 6.00.

„Na místě jsou policisté z mosteckého územního odboru a vypomáhají nám i speciální pořádkové jednotky. Vyjednavač tam ještě není, ale měl by každou chvíli dorazit. Opět s nimi budeme vyjednávat,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie vyčkává, až aktivisté rypadlo opustí.

Světláková zároveň vyloučila, že by aktivisty sundávali násilím. „Je to nebezpečné jednak pro samotné účastníky, a jednak i pro policisty,“ řekla pro Český rozhlas Sever.

Ze strany protestujících jde ale podle Světlákové o protiprávní jednání. „Vnikli do důlního prostoru, kde je důlní těžba a je tam vstup nepovolaným osobám zakázán,“ řekla mluvčí.

Aktivisté obsadili rypadlo v Lomu Vršany | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas Sever

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili aktivisté 1400tunové kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů a 75 metrů dlouhé. Protest se ale neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce. 

Protesty v minulosti

Aktivisté proti těžbě uhlí v minulosti v lomech již několikrát protestovali. Loni 30. června se 16 lidí připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách.

Rypadlo lidé opustili zhruba po 15 hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny. Aktivisté pak čelili podezření z přestupku.

‚Akci považujeme za úspěch.‘ Aktivisté opustili areál elektrárny Chvaletice, před odchodem uklidili

Číst článek

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny.

První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Sev.en Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Already 5 hours fighting for climate justice on #diggeroccupation in #Vršany. The mood is good, the #champagnebreakfast is even better.

#stopcoalmining
#capitalismkills #by2020weriseup #hambibleibt #akceV

10:39 – 29. 10. 2019

13 50

Jan Bachorík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme