‚Odejdeme, až skončí doba uhelná.‘ Skupina lidí druhý den protestuje blokádou rypadla ve Vršanech

Skupina aktivistů, která v úterý ráno obsadila rypadlo v hnědouhelném lomu ve Vršanech na Mostecku, objekt stále okupuje. Aktivisté chtějí na rypadle strávit další noc. Na místě je policie. Na její opakované výzvy, aby objekt opustili, lidé nereagují, řekla ve středu mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Slámová. „Zatím stroj neopustili,“ uvedla. Skupina mimo jiné požaduje uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na rypadle v lomu Vršany. | Foto: AgainstCoal | Zdroj: Twitter.com

„Budeme tu nocovat i dneska,“ řekla ve středu jedna z aktivistek. Podle příspěvku na twitteru má skupina na místě i vařič a dostatečné zásoby jídla a pití.

Aktivisté obsadili rypadlo v Lomu Vršany. Už druhý den protestují proti prodeji elektrárny Počerady

Číst článek

„Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení.

Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

Skupina na svém twitterovém účtu zároveň vyzvala ministerstvo životního prostředí, aby neudělilo elektrárně Chvaletice výjimku na emise rtuti a oxidů dusíku. 

Aktivisté se podle policie dopustili protiprávního jednání. „Obsadili majetek, který jim nepatří,“ uvedla policejní mluvčí.

Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak protest zásadně neohrozil. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý.

Společnost Sev.en Energy, které lom patří, nahlásila událost Obvodnímu báňskému úřadu i policii a spolupracuje s nimi. Ve středu večer na rypadle obnovila i dodávky elektřiny.

Protest v Bílině

Aktivisté proti těžbě uhlí v minulosti v lomech již několikrát protestovali. Loni 30. června se 16 lidí připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách.

Rypadlo lidé opustili zhruba po 15 hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu.

Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny. Aktivisté pak čelili podezření z přestupku.

Policie uzavírá případ aktivistů, kteří před třemi lety protestovali ve Chvaleticích. Chce je obžalovat

Číst článek

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny.

První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Sev.en Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky.

Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme