Loni Česko vyvezlo zbraně za 2 a půl miliardy korun

Ochránci lidských práv obvinili Česko z prodeje zbraní zemím, které lidská práva porušují. Jako příklad uvádí Barbora Pěchotová z organizace Transparency International Kolumbii, Indonésii, Srí Lanku či Gruzii. Náměstek ministra zahraničí Jan Winkler se však brání: udělení licence prý vždy provází analýza možnosti zneužití zbrojního materiálu. Pečlivě se podle něj prověřuje jak příjemce zbraní, tak všichni, kdo se do obchodu zapojují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samopaly, pušky a pistole | Foto: Policie ČR

Nicméně připouští, že do budoucna je v kontrole obchodů se zbraněmi co zlepšovat - úřady by například měly víc prověřovat věrohodnost obchodníků. "Snažíme se také poznat a sledovat, zda firma, která za transakcí stojí, měla v minulosti nějaké problematické obchody. Tam vidím prostor ke zlepšení."

Loni Česko prodalo do zahraničí zbrojní produkty za zhruba 2 a půl miliardy korun. Převažovaly lehké ruční zbraně, o které byl zájem například v Bulharsku, Indonésii a arabských zemích.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme