Loni přibylo nehod, kdy měl řidič v krvi více než jedno promile alkoholu

Přes čtyři a půl tisíce řidičů loni bouralo v opilosti. Při těchto nehodách zemřelo 63 lidí. Alarmující je, že přibylo řidičů, kteří usedli za volant ve velmi podruženém stavu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuriózní dopravní nehoda na silnici z Karlových Varů do Plzně

Kuriózní dopravní nehoda na silnici z Karlových Varů do Plzně | Foto: HZS Karlovarského kraje

Celkem 11 tisíc řidičů loni zastavili dopravní policisté a při jejich kontrole zjistili, že jsou opilí. Dalších 4637 už ale zastavit nestačili - zastavila je až dopravní nehoda.

A policisté zaznamenali jeden velmi nebezpečný trend. Víc než polovina lidí zemřela při nehodách, kdy měl řidič v krvi přes jedno promile.

„Výrazně rostou případy, kdy řidič byl natolik ovlivněn, že nebyl vůbec schopen řídit vozidlo. Byl v takzvaném stavu vylučujícím způsobilost. Byla u něj zjištěna hladina alkoholu nad jedno promile. Bohužel právě při těchto nehodách také zaznamenáváme nejvíce usmrcených,“ konstatuje šéf dopravních policistů Tomáš Lerch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích alkoholu za volantem natáčel redaktor Petr Jansa

A právě hranice jednoho promile dělá z vážného přestupku trestný čin. Místo až padesátitisícové pokuty a dvouletého zákazu řízení může takový řidič, i když nic nezpůsobí, skončit ve vězení.

Policisté také stále častěji potkávají opilé cyklisty. I oni jsou totiž řidiči, i když nemotorového vozidla.

„Alkohol u cyklistů je problém, dneska se dá říci, že každá třetí nehoda zaviněná cyklistou je pod vlivem alkoholu. Máme nemálo příkladů, kdy cyklista sám havaroval právě tím, že byl ovlivněn alkoholem. Pokud se podíváme na výsledky kontrol cyklistů, zaznamenáme nárůst téměř 30 procent oproti roku 2013," potvrzuje Lerch.

Vysvětlení, proč roste míra opilosti řidičů, můžeme podle psychologa Michala Miovského hledat v celosvětovém trendu pití alkoholu.

„Přibývá fenoménu, kterému říkáme binge-drinking (nárazové pití), při kterém dochází ke spotřebě alkoholu ve větším množství v relativně krátké době – v podstatě v řádu i několika hodin. Hranice pro definici tohoto chování překračuje zhruba pět standardních drinků. To znamená více než 100 gramů alkoholu, což si můžou posluchači představit jako pět piv nebo pět dvoudecek vína a podobně.“

policejní kontrola alkoholu u cyklistů | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Nejvíce tragických nehod s alkoholem se loni stalo v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. To podle Miovského odpovídá krajům, kde se dlouhodobě historicky pije více než jinde v Česku.

„Jedním faktorem jsou velká sídla a druhým faktorem je vysoká míra nezaměstnanosti, nižší úroveň vzdělání a podobné sociálně negativní faktory, které jsou spojené s vyšší zátěží v daném regionu a které jsou spojené i s dalšími formami rizikového chování.“

Dopravní policisté dávají řidičům dýchat při každé kontrole už několik let. Jedinou cestou, jak snížit počet tragických nehod, ať už s alkoholem nebo bez něj, vidí šéf dopravní policie po vzoru Slovenska - ve větším počtu hlídek na silnicích.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme