Losy v Česku by měla chránit speciální dopravní značka, navrhují ochránci

S losy se nepotkáte jen na silnicích ve Skandinávii nebo Kanadě, žijí totiž i u nás. Patří ale k nejohroženějším druhům - na jihu Čech jich žije asi dvacet. Tomu, aby jich neubývalo, by měla zabránit i nová dopravní značka Pozor, los. Podle dlouhodobých statistik u nás nejvíc losů zahynulo při dopravních nehodách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstražná značka upozorňující na výskyt losů by se mohla objevit i u českých silnic

Výstražná značka upozorňující na výskyt losů by se mohla objevit i u českých silnic | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

„Ztuhne, a když auto jede, tak mu nedojde, že se na něj něco řítí, že to neuhne, no a to auto, jak je nízké, většinou je to osobák, tak mu vlastně podrazí nohy a los spadne předním sklem většinou na spolujezdce nebo na řidiče,“ popisuje chování losa při setkání s vozem Jan Veselý z Lesní správy Nové Hrady.

Dospělý los váží i 450 kilogramů, je to největší jelenovitý savec, který žije na našem území. Ideální podmínky mají tato mohutná zvířata na jihu Čech, milují totiž podmáčené a bažinaté půdy. Tomu, aby vzácných zvířat neubývalo, by měla pomoci i výstražná dopravní značka Pozor, los.

„Ty střety na silnicích, případně na železnici, skutečně stojí životy 40 procent losů, kteří u nás uhynou, takže ten význam je skutečně velký,“ dodává Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzácné losy v Česku by měla chránit nová dopravní značka. Usilují o to ochránci přírody. Tématu se věnuje redaktorka Eva Rajlichová

Na území Čech byla stáda losů až do 15. století úplně běžná. Jejich paroží ale patřilo k loveckým trofejím, právě nadměrný lov a také změny vegetace a klimatu populaci losů zlikvidovaly.

Vracet se k nám začali losi ve druhé polovině 20. století. Dovedou se šikovně skrývat a vedou poměrně samotářský život, lidé proto často ani netuší, že u nás tato zvířata máme. Ani škody, ve srovnání například s divokými prasaty, nepůsobí velké.

„U losa je problém, že v zimě se moc nepohybuje, šetří energii, tak zaleze do nějakého porostu, a dokud to nesežere, tak odtud neodejde, pokud není vyplašený. Ale myslím si, že v těchto rozhlehlých krajinách, co se týče Novohradských hor, Třeboňska, to jsou spíš jenom takové místní škody, vcelku velikánské nedokáže udělat,“ přibližuje lesník Jan Veselý.

„Oproti tomu když vezmu prase, skupinka třeba 20 prasat je schopná za noc a den udělat tolik škody, jako los za celý rok.“

O těchto zvířatech psal už Julius Caesar | Foto: Robert Mikoláš

Výstražná značka, jejíž zavedení navrhují ochranáři ministerstvu dopravy, by mohla chránit nejen zvířata, ale také řidiče. A mohla by být i jistým lákadlem pro turisty.

„V zahraničí v podstatě samolepky ve tvaru této dopravní značky patří k nejoblíbenějším suvenýrům turistů z těchto oblastí, takže určitě značka Pozor, los by měla význam i pro rozvoj turistiky,“ upřesňuje Dalibor Dostál.

Zavedení nové značky by stálo desítky tisíc korun, v první vlně by se jich mělo rozmístit na vybraná místa asi 16.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme