Loterijní zákon má zpřístupnit hazard zahraničním provozovatelům

Vláda chce zdanit internetový hazard. Češi totiž každoročně na internetu prosázejí miliardy korun, online sázkové kanceláře ale většinou sídlí v zahraničí, a stát je tak nemá pod kontrolou. Ministři proto znovu - už pošesté - projednají novelu loterijního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Zákonu o sázkových hrách má umožnit zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her s podmínkou, že provozovatel bude mít sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů v Česku.

Kabinet dosud čekal na odborná stanoviska, zda zákon ladí s evropským právem. Námitky měla legislativní rada vlády. Podle předsedkyně rady Karoliny Peake se ale sporné body už podařilo vyřešit.

„Vyřešili jsme otázku kompatibility s evropským právem, a tedy otázku sídla, zavedením přechodného období. Stejně tak jsme řešili například právo obcí regulovat si zákaz hazardu, aniž by bylo tak dlouhé přechodné období, tedy tříleté, jaké zavedl takzvaný Lex Farský. Toto přechodné období bude zkráceno na půl roku,“ uvedla Peake.

Ministerstvo financí podle náměstka Tomáše Zídka doufá, že se regulace nakonec podaří.

„Ze zákona veškeré sázky jdou přes nějakou centrální adresu, kterou spravuje ministerstvo financí, kde se vlastně odvedou daně. Takže ta data ’prolezou‘ přes jeden server a jdou dál, na Maltu, Gibraltar. To je trochu dražší varianta, ale nám se líbí; my bychom ji rádi zrealizovali,“ konstatoval Zídek.

Pokud by návrh prošel, vybudování systému státního dozoru potrvá tři roky a vyjde na stovky milionů korun.

Ze sázkového zákona by měla také vypadnout definice karetních turnajů, které se obávali například hráči hospodského mariáše.

Jak Radiožurnál před časem upozornil, podle jednoho z výkladů totiž i tato lidová zábava měla spadat pod ohlašovací povinnost, přičemž zákonné podmínky byly pro tyto hráče téměř nesplnitelné.

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme