Loučící se ruce na nádraží. Wintonovy děti odhalí v Praze pomník svým rodičům

Na pražském hlavním nádraží znovu ožije příběh Wintonových dětí. Pod historickou kupolí bude od konce května další pomník věnovaný záchraně téměř sedmi stovek židovských dětí před holocaustem. Bude mít podobu vlakových dveří, do kterých se otiskly ruce loučících se dětí a rodičů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrhy zamýšleného památníku věnovaného rodičům Wintonových dětí | Foto: Jiří Hošek

Pomník vznikl na popud dosud žijících Wintonových dětí. Ty tak chtěly vzdát poctu svým rodičům za to, jak těžké a zásadní rozhodnutí museli udělat. Zatímco svým dětem zachránili život tím, že je poslali tisíce kilometrů daleko, sami většinou zemřeli v koncentračních táborech. Náklady na nový pomník odhadli jeho iniciátoři na víc než tři miliony korun. Kvůli tomu uspořádali i sbírku.

Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží postavit pomník svým rodičům

Číst článek

„Jeden z našich spolužáků, který žije v Izraeli, řekl asi před třemi lety, že by se měl postavit pomník rodičům, kteří nás poslali pryč. To byl ještě Nicky naživu. Řekli jsme to panu Wintonovi a jeho první věta byla – už je dávno načase," řekla loni v březnu Radiožrunálu lady Milena Grenfell-Bainesová. Sama je jedním z Wintonových dětí a také výraznou postavou české krajanské komunity ve Velké Británii.

Návrhy, které vzešly ze soutěže studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Akademie výtvarných umění, se ale lady Mileně ani jejím přátelům příliš nezamlouvaly. Rozhodli se proto realizovat vlastní představu památníku.

„Nápad je takový, že to bude okno ve dveřích vlaku a na tom okně budou ruce – z jedné strany dětí a z druhé strany rodičů. Říkáme tomu česky Loučení," vysvětlila.

Podle Lidových novin plastiku odhalí poslední květnovou sobotu několik Wintonových dětí se svými potomky. Účastnit by se měli i přední politici. Například ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na místě budou i zástupci ambasád. Neveřejnou akci budou provázet dočasné uzavření středního průchodu nádraží a další bezpečnostní opatření.

ph, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme