Česko 5:0 Lotyšsko

Loupež za desítky milionů. Policie obvinila dva muže z krádeže uměleckých děl

Karlovarští kriminalisté rozbili údajný gang obchodující s kradenými uměleckými předměty. Obvinili dva muže, které podezírají z krádeže obrazů, soch a dalších věcí za zhruba 80 milionů korun. Pokud se jejich vina prokáže, hrozí jim pět až deset let vězení.

Karlovy Vary/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lupiči se podle policie vkradli na podzim 2015 do rodinného domu ve Valči na Karlovarsku, kde majiteli údajně ukradli obrazy, sochy, svícny, šperky a další věci za několik desítek milionů korun.

Umělecké předměty následně ukryli podle vyšetřovatelů na Slovensku. Čeští policisté proto museli na případu spolupracovat se slovenskými kolegy z Národní kriminální agentury.

„Po více než roce se nám podařilo zjistit přesnou totožnost části pachatelů a kde se historická díla nacházejí," řekl k případu vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Rudolf Flaška.

Policie nakonec zadržela 28letého a 36letého muže a zabavila část uměleckých předmětů v hodnotě zhruba 20 milionů korun. Přesnou hodnotu znalci teprve určí, na zajištění dalších předmětů kriminalisté dále pracují.

„Mezi zajištěnými předměty byl například obraz Přadlena od Gerrita Dou ze 17. století. Jeho cena se pohybuje kolem 1,4 milionu. Na Slovensku máme dále zajištěn gotický tabulový obraz Trůnící Panna Marie a zástup svatých. Hodnota je 15 až 20 milionů, jelikož je tam zlacený rám," vyjmenoval Stanislav Taušek, který se na rozkrytí případu podílel.

Loupež za desítky milionů. Policie obvinila dva muže z krádeže uměleckých děl | Zdroj: Policie Karlovarského kraje

„Jakmile budou všechny předměty znalecky odzkoumány a nenastane nějaký problém, budou vráceny právoplatnému majiteli,“ doplnil Flaška.

Policisté ale nezabavili jen ukradené obrazy. „Slovenští kolegové dále zajistili velké množství zbraní a střeliva související s činností zločineckého gangu,“ uvedla mluvčí karlovarské krajské policie Kateřina Böhmová.

Umělecké předměty se podezřelí podle policie snažili prodat na aukčních portálech a přes překupníky v Česku a na Slovensku. Hlavní podezřelý, starší muž, si na rozsudek počká ve vazbě. Jeho osmadvacetiletý komplic je stíhán na svobodě.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme