Louže po záplavách svědčí komárům. V jižních Čechách se hygienici připravují na zásah

Louže a laguny, které zůstávají po záplavách, využívají komáři jako líhniště. Jihočeští hygienici zaplavená území monitorují a jsou připraveni zasáhnout, aby zabránili přemnožení hmyzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tropický (Aedes aegypti) | Foto: James Gathany, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

„My jsme na tom v současné době tak, že komáři jsou po zdrojích pitné vody pro nás v oblasti veřejného zdraví tématem číslo dvě. Momentálně končíme s vytipováním lokalit, kde se po poklesu hladin tvoří laguny,“ řekl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Nejhorší situace je podle něj v jižních Čechách na Písecku a na Táborsku.

„V těchto lokalitách se provádí monitoring populace larev takzvaných popovodňových komárů a na základě tohoto monitoringu pak bude rozhodnuto o aplikaci některého z cílených biocidních prostředků,“ uvedl Kotrba.

Hlavním tématem je však pro hygieniky v těchto dnech pitná voda. Celkem v České republice záplavy poničily 80 vodovodů a zasáhly devět set studní.

„My tady v jižních Čechách máme v současné době 19 vodovodů, kde není možné používat vodu jako vodu pitnou, dalších 11 je ohroženo. Víceméně každým dnem se ta situace maličko mění, je zaplaveno dalších 400 studní a to náhradní zásobování je řešeno pro zhruba 7000 obyvatel tady v jižních Čechách,“ přiblížil Kotrba.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme