Louže po záplavách svědčí komárům. V jižních Čechách se hygienici připravují na zásah

Louže a laguny, které zůstávají po záplavách, využívají komáři jako líhniště. Jihočeští hygienici zaplavená území monitorují a jsou připraveni zasáhnout, aby zabránili přemnožení hmyzu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tropický (Aedes aegypti)

Komár tropický (Aedes aegypti) | Foto: James Gathany, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

„My jsme na tom v současné době tak, že komáři jsou po zdrojích pitné vody pro nás v oblasti veřejného zdraví tématem číslo dvě. Momentálně končíme s vytipováním lokalit, kde se po poklesu hladin tvoří laguny,“ řekl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Nejhorší situace je podle něj v jižních Čechách na Písecku a na Táborsku.

„V těchto lokalitách se provádí monitoring populace larev takzvaných popovodňových komárů a na základě tohoto monitoringu pak bude rozhodnuto o aplikaci některého z cílených biocidních prostředků,“ uvedl Kotrba.

Hlavním tématem je však pro hygieniky v těchto dnech pitná voda. Celkem v České republice záplavy poničily 80 vodovodů a zasáhly devět set studní.

„My tady v jižních Čechách máme v současné době 19 vodovodů, kde není možné používat vodu jako vodu pitnou, dalších 11 je ohroženo. Víceméně každým dnem se ta situace maličko mění, je zaplaveno dalších 400 studní a to náhradní zásobování je řešeno pro zhruba 7000 obyvatel tady v jižních Čechách,“ přiblížil Kotrba.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme