Lovec mrazů ze Šumavy touží naměřit rekord. Tentokrát to asi nevyjde, říká

Ačkoliv tento víkend slibuje tuhý mráz a kdekdo se těší na nejchladnější den roku, amatérský meteorolog Antonín Vojvodík ze Šumavy překonání absolutního rekordu nepředpovídá. Dosud nejnižší teplotu minus 42,2 stupně meteorologové naměřili 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amatérský meteorolog Antonín Vojvodík

Amatérský meteorolog Antonín Vojvodík | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Antonín Vojvodík minulou neděli naměřil na Kvildě rekordních -39,6 stupňů Celsia pod nulou, mrazy jsou jeho koníčkem a velmi rád by na svých teploměrech viděl i 40 pod nulou.

Letité zkušenosti mu však říkají, že tentokrát to asi nevyjde, i když zázrak si tento zapálený meteorolog přeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lovcem mrazů Antonínem Vojvodíkem se na Šumavu vypravil reportér Ľubomír Smatana

„Podle mě nebude, a to z toho důvodu, že hmota, která přijde od severovýchodu, nebude už tak studená,“ říká pan Vojvodík. „Překvapit se člověk může vždycky. Já nikdy nic nepředpovídám, vždycky jsem spíš skeptický a počkám si, jak to dopadne,“ dodává.

Údajně nejchladnější místo na Šumavě objevil až po několika letech bádání. Bílá budka, kde si plní své tajné meteorologické sny, překvapivě nestojí v mrazové kotlině, jak by se dalo očekávat, ale na rovince.

„Je to téměř rovina, taková mělká sníženina, ale hradba zdravého lesa okolo dělá, jako kdyby to bylo v pánvi,“ vysvětluje Antonín Vojvodík a ukazuje svůj poklad, teploměr do minus 51 stupňů. „Měl by tady naměřit každý rekord, který je možný.“

S vášní pro meteorologii a mrazy se prý už narodil, sám přitom žije v pohodlí vimperského paneláku. „Mám rád mrazy a taky teplo, jako každý normální člověk. Jsem předurčený k tomu, abych nízké teploty měřil a snažil se o to, abych překonal ty Litvínovice. Asi mě osud vybral a takhle jsem šáhlej už od mládí,“ říká o sobě s nadsázkou.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme