V lovosické chemičce došlo v noci k výbuchu. Požár už je pod kontrolou, zranili se tři zaměstnanci

Hasiči likvidují požár po nočním výbuchu v průmyslovém areálu v Lovosicích. Oheň už je pod kontrolou, během exploze se zranilo několik zaměstnanců. Na místě zůstávají hasiči. Další výbuch ale podle mluvčího hasičů Ústeckého kraje Milana Rudolfa nehrozí. Policisté událost prověřují jako trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti.

Aktualizováno Lovosice (Aktualizováno: 16:46 6. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v průmyslovém areálu v Lovosicích | Zdroj: HZS Ústeckého kraje

Při výbuchu výrobní linky v prostorách společnosti Preol v areálu lovosické chemičky se v noci zranili tři závodní hasiči. Jednoho z nich museli převézt do specializovaného popáleninového centra v Praze.

Čtvrtý muž nebyl zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi, uvedl pro ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Příčinou výbuchu byla podle agentury ČTK zřejmě závada na separátoru řepky. K explozi došlo v důsledku úniku plynu hexan. „V současné době do toho provozu nechceme vstoupit. Čekáme až nám klesne teplota na nějakých 60 stupňů, kdy je hexan pro nás bezpečný. V současné chvíli je tam 200 stupňů,“ popsal pro Radiožurnál kolem čtvrté ráno mluvčí hasičů Ústeckého kraje Milan Rudolf.

Podle twitteru hasičů hoří hala o velikosti 35 × 20 × 25 metrů. Hasiči ji ochlazovali i s využitím výškové techniky bez obsluhy. Na žádost výrobního ředitele Preolu Stanislava Jiříka následně ukončili ochlazování haly z důvodu ohrožení statiky objektu, zajistili další objekty v areálu.

„Statik ale zhodnotil, že jsou ty konstrukce stabilní, je to dobře postavené, ten provoz je moderní, takže použití vody ve velkém množství není problém. V tuto chvíli už můžeme i dovnitř, i halu jsme rozebírali zevnitř,“ dodal mluvčí. 

Rudolf uvedl, že kolem čtvrté ráno na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů. Po půlnoci jich tam bylo dvanáct. „Zásah bude určitě trvat celý dnešek,“ uvedl.

Vlaky nejezdí

Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15, ta už je ale opět průjezdná. Provoz podle twitteru Police ČR již obnovila i železniční doprava. Uzavřená během úterý zůstávala železniční trať Lovosice - Česká Lípa, v úseku Žalhostice - Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku, patří do skupiny Agrofert.

„Ta událost se stala v době, kdy nabíhala odstávka a naši lidé říkají, že dodrželi veškeré předpisy a nařízené postupy, takže je pro nás otázkou a záhadou, co je příčinou. V tuto chvíli to nevíme, bude se to vědět v nejbližších dnech,“ řekl ČTK mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) ČTK řekl, že hasiči už dostali požár pod kontrolu, není tak podle něj nutné svolávat krajský krizový štáb. „Jsme ve spojení s městem Lovosice, ale nic nepotřebují, nehrozí tam žádné nebezpeční,“ řekl hejtman. Podle lovosického starosty Milana Diana (ANO) je ve městě klid. Žádné nebezpečné látky do ovzduší neunikly a obyvatelé města nejsou ohroženi.

Jan Bílek, vitj, gag, dok, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme