Hledáme ministra, vysoká škola nevýhodou, reaguje opozice na podezření, že Metnar opisoval

Opoziční politici komentují podezření z plagiátorství v případě diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) převážně ironicky. Připomínají, že v minulých dvou týdnech kvůli podezření z opisování v diplomových pracích rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale označil kritiku Metnara za přehnanou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). | Zdroj: Úřad vlády

Česká televize v úterý uvedla, že Metnar ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citované zdroje. Podle ČT sice práce obsahuje seznam použitých zdrojů, v samotném textu je ale jen velmi málo průběžných odkazů.

Závěrečné práce českých politiků: zvětšená písmena kvůli rozsahu i okopírovaná maturitní otázka

Číst článek

Nejméně osm stran je úplně převzatých z knihy nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text. Metnar si chce svoji práci znovu prostudovat a v případě, že se podezření z plagiátorství potvrdí, nevylučuje rezignaci, řekl ČT.

'Řekni, kde ti ministři jsou'

„Když teď čtu, že i ministr Metnar zváží rezignaci kvůli své diplomce, napadá mě parafráze slavné písně: 'řekni, kde ti ministři jsou',“ napsal na twitteru místopředseda ODS Martin Baxa.

Poukázal tak na to, že kvůli podezření z plagiátorství rezignovali během prvního měsíce od jmenování vlády ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

„Začínáme se blížit situaci, kdy bude základní požadavek na ministra, aby neměl vysokoškolský titul,“ uvedl na twitteru poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Začínáme se blížit situaci, kdy bude základní požadavek na ministra, aby neměl vysokoškolský titul...

21:11 – 24. 07. 2018

9 173

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Situace už pomalu začíná být vhodná na inzerát: Hledáme ministra. Vysoká škola nevýhodou,“ uvedla na twitteru.

Situace už pomalu začíná být vhodná na inzerát: Hledáme ministra. Vysoká škola nevýhodou.

20:39 – 24. 07. 2018

23 505

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek srovnal Metnarovu diplomovou práci s tím, že je premiér Andrej Babiš (ANO) trestně stíhán. „Kdyby byl ministr Metnar podezřelý z dotačního podvodu a byl proto stíhán, mohl by být v klidu. To je v souladu s etickým kodexem vlády dle jejího předsedy. Protože ale špatně citoval v diplomce, může ho to stát křeslo. Hlavně že máme jasno v prioritách,“ uvedl.

Rezignace kvůli formátování?

Metnara se zastal bývalý ministr Němeček. „Myslím, že už to začínáme přehánět. Nahánět pana Metnara za to, že špatně ocitoval zdroje, je už kapku moc. Za chvilku budou odstupovat ministři kvůli špatným odstavcům. Jenom mě napadá, jestli to není zástupné téma,“ uvedl.

Myslím, že už to začínáme přehánět... Nahánět pana Metnara zato, že špatně ocitoval zdroje, je už kapku moc... Za chvilku budou odstupovat ministři kvůli špatným odstavcům... Jenom mě napadá, jestli to není zástupné téma..

22:38 – 24. 07. 2018

12

Diplomovou práci Metnar obhájil na Ostravské univerzitě a škola ji bude znovu kontrolovat. „Celá ta práce se bude zpátky elektronizovat,“ řekl mluvčí univerzity Adam Soustružník. Poté ji prověří přes systém na odhalování plagiátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme