Nedokázal vyřešit spory ve vedení vojenské policie, vysvětloval Metnar odvolání Kříže

Nespokojenost s manažerskou, velitelsko-řídící a kontrolní činností Pavla Kříže v čele vojenské policie. Tak ve čtvrtek vysvětloval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) své rozhodnutí jej odvolat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar | Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministr Lubomír Metnar novinářům na okraj jednání se svými kolegy z NATO v Bruselu řekl, že Pavel Kříž dlouhodobě nedokázal vyřešit opakující se mezilidské a vztahové problémy především ve vedení a na štábu vojenské policie.

Metnar odvolal šéfa vojenské policie, rozhodnutí odůvodnil dlouhodobou nespokojeností

Číst článek

Podle Metnara vznikly ve vedení vojenské policie dva tábory, „které spolu bojovaly“ a situace začala mít dopad na plnění úkolů. „Třetí skupinou byli ti poctiví vojenští policisté, kteří každý den odvádí dobrou práci. A ti se jen dívali, co se to děje na štábu a ve velení,“ uvedl ve čtvrtek ministr.

Konkrétnější být nechtěl s tím, že už na sněmovním výboru pro obranu se ve středu některé věci probíraly v důvěrném režimu.

S Křížem, který vojenské policisty vedl od roku 2015, prý Metnar situaci opakovaně řešil od svého nástupu na ministerstvo. „Dával jsem mu dostatečně dlouhou dobu, ale ty problémy se de facto neustále opakovaly a narůstaly. Proto jsem se ke konci roku rozhodl, že ho odvolám.“

Kříže nahradí Murček

Kříž má ve funkci skončit ve čtvrtek 14. února, vojenskou policii od pátku povede plukovník generálního štábu Miroslav Murček, zkušený voják s pětadvacetiletou praxí u vojenské policie.

Murček je lepší volbou, než byl dříve Kříž, hodnotí změny v čele vojenské policie generál Petr Pavel

Číst článek

Kříž ve středu uvedl, rozhodnutí ministra akceptuje, víc ale situaci komentovat nechtěl.

„Vojenskou policii jsem se vždy snažil řídit dle mého nejlepšího vědomí a svědomí. A chtěl bych tímto poděkovat vojenským policistům a policistkám za jejich práci v posledních čtyřech letech právě ve prospěch vojenské policie,“ řekl Radiožurnálu. A novému náčelníkovi vojenské policie popřál hodně sil a úspěchů v nelehké funkci.

Nastupující šéf vojenské policie Murček dříve devět let šéfoval velitelství vojenské policie v Olomouci.

„Je zkušeným vojákem s pětadvacetiletou praxí u vojenské policie,“ uvedlo ve středu ministerstvo. Působil také v pěti zahraničních misích, mimo jiné v Iráku.

Podle armádního generála Petra Pavla je Murček odborníkem, který slouží u vojenské policie už dlouho. Proto je podle něj lepší volbou, než byl před čtyřmi roky Kříž, řekl v rozhovoru serveru iROZHLAS.cz.

Mnohamiliardové zakázky

O vojenské policii se v posledních měsících hovořilo v souvislosti s vyšetřováním okolností mnohamiliardových vojenských zakázek. Vojenští policisté na základě podnětu bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) prověřují zakázky na nákup mobilních radarů MADR nebo víceúčelových vrtulníků.

Metnar minulý týden řekl deníku Právo, že o stavu vyšetřování není informován, protože je vedeno nezávisle. „Vyšetřování těch zakázek už běží rok a rok ještě může běžet,“ poznamenal.

V souvislosti s radary dodal, že po svém nástupu zadal revizi zakázky a zjištěny byly vady v souvislosti s paragrafem šest zákona o veřejných zakázkách. „To znamená netransparentnost a dodatečně dodávaná kritéria,“ dodal Metnar.

Miroslav Murček na snímku z 11. listopadu 2015 | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Vojenská police byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany.

Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany.

Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme