Lubomír Štrougal byl zproštěn obžaloby

Bývalý komunistický politik, předseda československé vlády a ministr vnitra Lubomír Štrougal byl Obvodním soudem pro Prahu 7 zproštěn obžaloby. Důvod: žalobkyni se nepodařilo předložit dostatek důkazů, které by ho usvědčovaly z trestného činu. Štrougal byl obžalován z maření trestního stíhání skupiny příslušníků bývalé StB v březnu 1965, podezřelé z vraždy tří lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L.Štrougal | Foto: René Volfík

Měl se tak dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrozil mu trest od tří do deseti let odnětí svobody. Státní zástupkyně se proti rozsudku obvodního soudu odvolá.

Příslušníci StB v roce 1948 brutálně vyslýchali trojici mužů, kterou zatkli kvůli podezření ze špionáže pro Spojené státy. Potom je zabili, aby se veřejnost o násilných výsleších nic nedozvěděla. Podle obžaloby měl Štrougal jako ministr vnitra v šedesátých letech zabránit vyšetření tohoto případu.

Lubomír Štrougal rozhodnutí soudu přivítal. Dnes souzený případ totiž podle něj ovlivňovali jiní lidé. "Já jsem se snažil veškerou svou pravomocí a svými možnostmi prošetřit veškerou odpovědnost těch lidí - vy pořád píšete, že Štrougal chránil vrahy, což není pravda, v roce 1953 byli odsouzeni - ale byly tam okolnosti vedoucích činitelů, kteří museli o něčem vědět, mohli něčemu zabránit a měli to včas prošetřit".

Přehrát

00:00 / 00:00

L.Štrougal: Snažil jsem se věc přešetřit

Obžaloba vycházela ze zápisu ministerstva vnitra z roku 1965, ve kterém se píše, že z pokynu ministra vnitra se má případ nechat v klidu a nepředávat prokuratuře. "Z těch materiálů vidíte, že prokuratura o všech podrobnostech těchto záležitostí věděla od roku 1953, a já byl ministrem od roku 1961," hájil se Štrougal.

Podle soudce Tomáše Hájka se žalobkyni nepodařilo předložit dostatek důkazů, které by sedmasedmdesátiletého Štrougala dokázaly usvědčit z toho, že své pravomoci zneužil a spáchal tak trestný čin.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme