To vy jste stvořili Baldu, řekl Volný z SPD Hamáčkovi. Birkeho vyzval, aby si šli spory ‚vyříkat ven‘

Poslanci se v pátek ostře střetli kvůli návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka. Vystoupení Lubomíra Volného z SPD provázelo dokonce bouchání do lavic. Volný se tvrdě opřel v souvislosti s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači.

Praha (Aktualizováno: 13:00 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Hádka vypukla při projednávání vládní cizinecké novely, která je ve sněmovně ve druhém čtení. Poslanci o ní debatu nedokončili, jednací den navíc předčasně skončil.

Volný prohlásil, že Evropská unie je kafkovský svět, který buduje „supertotalitu“. „Evropská unie je zkáza Evropanů a zkáza Evropy,“ řekl.

Jste udavači! Udali jste mě do Bruselu, udali jste mě do Černošic, vyčítal Babiš Michálkovi

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně varování poslanců SPD před hrozbou kriminality a terorismu ze strany imigrantů uvedl, že hnutí straší lidi, a připomněl, že zatím jediným odsouzeným za terorismus v Česku byl senior Jaromír Balda, sympatizant hnutí Tomia Okamury.

Baldu poslal soud nepravomocně do vězení za způsobení nehod dvou osobních vlaků. Chtěl u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů.

„Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Protože vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok,“ reagoval Volný, přičemž část poslanců začala bouchat do lavic.

Čtyři roky vězení za pokácení stromů na koleje. Soud přihlédl ke ‚zmenšené příčetnosti‘ seniora

Číst článek

Jan Birke (ČSSD) na něj pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný na to údajně reagoval slovy, aby „šel ven“. Následně se Volný a Birke už před mikrofonem přeli o používání výrazů z hospody čtvrté nebo nižší cenové skupiny. „Agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem,“ prohlásil Volný.

‚Agrese i hnus‘

Ve snaze o uklidnění situace si následně vzali poslanci TOP 09 půlhodinovou přestávku na jednání klubu. Dění ve sněmovně poslanci komentovali na sociálních sítích. „Ve sněmovně asi některým jeblo – z SPD už agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu,“ napsal Jiří Dolejš (KSČM).

Lidovec Marian Jurečka uvedl, že by nevěřil, co je možné v dolní komoře slyšet. „Agrese a zhovadilost některých poslanců SPD je neuvěřitelná,“ napsal. „Stalo se: poslanec SPD na poslance ČSSD ‚Pojď ven!‘ Neskutečné. Ostudné. Nepřijatelné. Hnus,“ uvedla Karla Šlechtová (ANO). Někteří poslanci mluví o možnosti podnětu mandátovému a imunitnímu výboru.

Je mi líto lidí, kteří se nechají manipulovat lží, kterou vydává poslanec SPD Lubomír Volný za názor. Lidé nenechte se ovlivňovat touto totalitní propagandou, vždy to vedlo pouze ke špatnému konci...

11:58 – 01. 02. 2019

10 102

Slovní přestřelky pokračovaly i po přestávce, a to zejména mezi poslanci SPD a KDU-ČSL, kteří se vzájemně vinili z nepravd. Do debaty zasahovali i Piráti, které poslanci SPD rovněž kritizovali.

„Odmítám poslouchat urážky pana Volného nás všech,“ ukončila diskusi místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová, která si za frakci vyžádala dvouhodinou přestávku, a jednací den skončil. Poslanci se opět sejdou přespříští týden v úterý.

Cizinecká novela by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Sporný pozměňovací návrh o zrušení soudního přezkumu rozhodnutí o vyhoštění podpořil už dřív bezpečnostní výbor navzdory upozornění ministerstva vnitra, že je protiústavní.

Projednávání zákona o pobytu cizinců. Agrese, řvaní, výzvy poslance SPD Volného, ať si to s ním jde kolega poslanec “vyřídit ven”. Hranice se posouvají. Na východ.

10:47 – 01. 02. 2019

27 561

„Bezpečnostní složky musí mít možnost vyhostit cizince, kteří zde nemají co dělat,“ hájil úpravu předseda výboru Radek Koten (SPD).

Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale poukázal na to, že zákon v minulosti obsahoval stejné ustanovení, Ústavní soud je zrušil. „Zatěžujete Ústavní soud svými nesmysly,“ řekl. Podle Jaroslava Bžocha (ANO) je návratová politika prioritou, nelze ale ohýbat ústavu.

Sněmovna klesá díky SPD a poslanci Volnému na naprosté dno. Odmítám urážky, zastrašování, lži a hulvátství. Hnědá totalita...

10:43 – 01. 02. 2019

18 307

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme