Volný nezaplatí pokutu, kterou mu výbor vyměřil za ‚flákanec‘. Odvolává se na porušení práv

Poslanec Lubomír Volný (Volný blok) odmítá zaplatit pokutu, kterou na konci dubna dostal za vyvolání potyčky v jednacím sále sněmovny. Uvedl to v diskuzním pořadu CNN Prima NEWS. „Pokutu určitě platit nebudu, protože byla nezákonná,“ řekl. Argumentoval odebráním práva na rozhodnutí o příslušném orgánu, který měl věc řešit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní akce Volného bloku 1.5. na Střeleckém ostrově.

Protestní akce Volného bloku 1.5. na Střeleckém ostrově. | Foto: René Volfík

Mandátový a imunitní výbor sněmovny rozhodl v dubnu o potrestání poslance Lubomíra Volného peněžní pokutou ve výši jednoho poslaneckého platu. Ten ovšem usnesení nerespektuje a v pořadu oznámil, že pokutu nezaplatí. Odvolal se na porušení svých práv.

‚Byly použity hmaty a chvaty.‘ Volný odmítl opustit řečnický pult a musel být vyveden policií

Číst článek

„Měl jsem se rozhodnout, jestli to bude řešit civilní orgán, nebo mandátový a imunitní výbor. Protože se tam nejednalo o žádný ústní projev, ale jednalo se o fyzický konflikt. V tom případě to je něco, co není chráněno imunitou,“ řekl Volný. 

„Neprojevoval jsem tím politickou vůli. Byl to projev, který někdo zhodnotil jako napadení. A o tom měla rozhodnout sněmovna nebo příslušný civilní orgán, ale podle mé vůle,“ bránil se. Dodal, že Ústavní soud mu jistě dá za pravdu.

Incidenty přibývají

Lednové vyvolání strkanice u pultu předsedy sněmovny není jediným incidentem poslance Volného. Ve středu byl ze sálu Poslanecké sněmovny vyveden policií poté, co si k řečnickému pultu přinesl židli a mlčky místo blokoval. Odmítl ho opustit i po výzvách předsedajícího. 

Mandátový a imunitní výbor se také zabýval Volného příspěvkem na sociálních sítích. V něm publikoval konspirační teorie o spiknutí, které blokuje distribuci léku ivermektin. Výbor doporučil sněmovně rozhodnout o vydání poslance k trestnímu stíhání. Volný sám uvedl, že si vydání přeje. Sněmovna se má v červenci případem zabývat.

onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme