Poslanec Volný měl podle policistů spáchat přestupek. Na demonstraci si odmítl nasadit roušku

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného podezřívají policisté ze spáchání přestupku. Na nedělní demonstraci si totiž odmítl nasadit roušku. Případem se nyní bude ve správním řízení zabývat pražský magistrát či hygienická stanice. Volný své zadržení označil za nelegální. Policie to ale odmítla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Volný na nedělní demonstraci bez roušky | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Během nedělní demonstrace, kterou Volný spoluorganizoval, si poslanec opakovaně odmítal nasadit roušku, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Policie ho proto následně zadržela.

Demonstrace proti vládním opatřením skončily předčasně. Bylo překročeno povolené množství lidí

Číst článek

Krátce před nedělní 17. hodinou pak Volný na svém facebooku zveřejnil video, podle kterého ho policie propustila. „Jsem v pořádku, jsem na svobodě,“ uvedl.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk v pondělí pro server iROZHLAS.cz podotkl, že všechny přestupky všech zajištěných předali policisté do správního řízení.

„Nemohu se vyjádřit v souvislosti s konkrétní osobou. Ale včera k 21. hodině byly všechny osoby propuštěny ze zajištění. A všechna jejich přestupková jednání budou oznámena správnímu orgánu, to je všech těch více než 50 osob, které jsme v souvislosti s demonstrací zajistili,“ uvedl Daněk.

Pražští policisté zajistili při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení

Volného případem se tak bude zabývat pražský magistrát nebo hygienická stanice hlavního města. Volnému hrozí několikatisícová pokuta.

Protiústavní zadržení?

Poslanec Volný označil své zadržení za nelegální a protiústavní. „Já jako ústavní činitel a poslanec nemohu být zatčen za přestupek, nemohu být omezován na svých právech za přestupek,“ prohlásil ve videu na svém facebooku.

Svérázný přístup k pravidlům. S parlamentní zpravodajkou o Lubomíru Volném a důsledcích jeho (pře)činů

Číst článek

Mluvčí pražských policistů ale něco takového odmítl. „Podle našeho názoru může být i poslanec zajištěn pro protiprávní jednání,“ uvedl Daněk.

Přestupky poslanců může řešit také sněmovní mandátový a imunitní výbor. „Na mandátový a imunitní výbor zatím nic nedoputovalo. Je to ale velice krátká doba,“ řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Volný nenosí roušku ani ve sněmovně. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ho za to na plénu opakovaně napomíná. A po každém Volného vystoupení musejí  vydezinfikovat řečnický pultík.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme