VIDEO: Volného nechali mluvit před poslanci bez roušky. ‚Vydezinfikujeme to po vás,‘ řekl Vondráček

Nezařazený poslanec Lubomír Volný ve čtvrtek opět vystoupil u řečnického pultíku v dolní komoře bez roušky. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ho ale tentokrát pouze napomenul, ze sálu ho nevykázal jako minule.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když se nezařazený poslanec Lubomír Volný ve čtvrtek večer během jednání o prodloužení nouzového stavu dostal na řadu, vykročil k řečnickému pultu. Ani tentokrát ale na sobě neměl roušku, která je uvnitř sněmovny kvůli epidemii koronaviru povinná. Předseda dolní komory Radek Vondráček ho proto napomenul.

Předseda sněmovny Vondráček vykázal ze schůze poslance Volného a Bojka. Opět neměli roušky

Číst článek

„Pane poslanče Volný, jak to máme s tou rouškou? Můžu vás poprosit, abyste si ji nasadil při vystoupení? Pane poslanče Volný, žádám vás, abyste si nasadil roušku. Vy si ji asi nenasadíte. Tak já vás tímto napomínám,“ varoval poslance Vondráček.

Tentokrát se ale Volného rozhodl nevykázat ze sálu, jako to udělal v úterý, kdy poslance nakonec musela vyvést ochranka.

„Na grémiu jsme se dohodli, že vás budeme víceméně ignorovat, takže já vás nevykážu ze sálu. My to po vás zase nějak vydezinfikujeme, prosím hovořte,“ prohlásil předseda sněmovny.

Podle Volného tak uznal, že dříve nebyl v právu. „Děkuji, že jste pochopili, že v právu jsem tady já a vy ne,“ obrátil se poslanec na předsedu dolní komory.

Poslanec Volný: Pokud mě k tomu hrubým nátlakem nepřinutí, nebudu ve sněmovně vystupovat v roušce

Číst článek

Většina zákonodárců poté při jeho proslovu opustila jednací sál. Poslankyně Jana Krutáková (STAN) na twitteru uvedla, že jejich odchod s nenošením roušky souvisel. „Poslanci se dohodli, že ho budou ignorovat, opustí sál a posléze vše vydezinfikují,“ napsala.

Dalším z poslanců, kteří odmítají nosit ve sněmovně roušky je Volného kolega Marian Bojko. Vedení sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ve středu podle Vondráčka shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě.

Po Volném vystoupil se svým proslovem ve sněmovně právě také Bojko. Následně bylo místo vydezinfikováno. „Poprosím o krátkou přestávku pro vydezinfikování prostoru řečníka,“ ohlásil minutovou pauzu Vondráček.

Volného disciplinární řízení

Volný již čelí disciplinárnímu řízení kvůli lednovému incidentu na sněmovním plénu, které proslavila slova: „Dostaneš flákanec“. Řeší ho mandátový a imunitní výbor. Tento konflikt se také odehrál při schůzi k prodloužení nouzového stavu.

VIDEO: ‚Dostaneš flákanec.‘ Ve sněmovně se strhla rvačka, poslanec Volný se pral o mikrofon

Číst článek

Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval.

Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přispěchalo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Volný porušení pravidel odmítá, žádá o zastavení disciplinárního řízení.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme