Volný dostal za potyčku ve sněmovně trest ve výši jednoho poslaneckého platu. Proti pokutě se odvolá

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny udělil nezařazenému poslanci Lubomíru Volnému za potyčku na jednání pléna pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu, tedy přibližně 90 800 korun. Jde o nejvyšší možný postih. Volný se úterního jednání výboru nezúčastnil a už dříve uvedl, že se proti pokutě odvolá k celé sněmovně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Lubomír Volný (nez.) vyprovokoval ve sněmovně během interpelací krátkou roztržku

Poslanec Lubomír Volný (nez.) vyprovokoval ve sněmovně během interpelací krátkou roztržku | Zdroj: Reprofoto z ČT24

„Mandátový a imunitní výbor zkonstatoval skutečně závažné chování neodpovídající jednacímu řádu. Upřesnil, jakými konkrétními činy se to jednání stalo. A udělil panu poslanci Volnému finanční trest ve výši jednoho poslaneckého platu,“ řekl Gazdík.

„To nebyla běžná potyčka. To bylo napadení řídícího schůze, který má mimořádné pravomoci – například tím, že povstane, přeruší jednání schůze. Poslanec tím, že ho napadl, napadl jednání celé sněmovny a znemožnil další jednání. Nic horšího nemůže poslanec udělat. Proto je výše trestu maximální,“ doplnil Gazdík. Podle předsedy výboru Stanislava Grospiče (KSČM) převažovala na jednání shoda.

Volný tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit. „Pokud rozhodnutí bude jakékoli jiné než zprošťující, tak ho respektovat určitě nebudu a odvolám se k celému plénu sněmovny,“ řekl novinářům při úterním jednání výboru.

„Já očekávám, že pan Volný se odvolá, že tam bude exhibovat, a pak sněmovna potvrdí rozhodnutí mandátového a imunitního výboru,“ tipoval před novináři další postup člen výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Mandátový a imunitní výbor se v úterý sešel k případu počtvrté. Volný dříve namítal podjatost výboru i jeho členů, což organizační výbor odmítl. Prostřednictvím své advokátky žádal o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdil mimo jiné to, že imunitní výbor má „nedostatek věcné příslušnosti“ k jeho vedení.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme