Poslanec Volný vystupuje z Okamurovy SPD. Vadí mu, že jsou v hnutí ,neonacisté, rasisté a násilníci‘

Poslanec Lubomír Volný vystupuje z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V pátek to oznámil na svém facebooku. Podle svých slov se k opuštění strany rozhodl kvůli postupu nového vedení organizace SPD v Moravskoslezském kraji. Kromě Volného z hnutí odchází i Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:44 15. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Lubomír Volný

Poslanec Lubomír Volný | Foto: Tereza Čemusová | Zdroj: Český rozhlas

Regionální buňka SPD mezi sebe podle Volného přijala usvědčeného rasistu a neonacistu. „Nové vedení SPD v Moravskoslezském kraji přijalo zpět do hnutí, přes opakované varování odvolaného regionálního vedení, usvědčeného rasistu a neonacistu Milana Kuchára a udělilo řádné členství dalšímu otrokovi Adama Rykaly a Martina Dědice,“ napsal Volný ve svém příspěvku. 

Volný: Z SPD je zprivatizované hnutí. Nechtěl jsem dosazovat kádry z golfového klubu

Číst článek

Volný v minulosti vedl moravskoslezskou organizaci SPD, kterou ale v únoru celostátní vedení hnutí zrušilo. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů.

Volný nyní na facebooku kritizuje nové krajské vedení, jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám.

„Pan Milan Kuchár byl navržen na vyloučení bývalým regionálním vedením za rasistické a neonacistické verbální i internetové projevy, včetně zasílání fotografií s Adolfem Hitlerem a rasistickým textem,“ uvedl. Nové vedení organizace podle Volného přijalo Kuchára do hnutí zpět.

„Toto je další zákeřný útok proti vlasteneckým silám, řízený přímo z předsednictva SPD. Odmítám být součástí této špinavé hry,“ uvedl Volný. 

Složení mandátu?

Na rozhodnutí Volného reagoval rovněž na facebooku šéf SPD Tomio Okamura. Způsob, jakým Volný vystoupení oznámil, Okamura označil jako „neslušný styl komunikace.“ Zároveň ho vyzval ke složení poslaneckého mandátu.

„Jelikož se Lubomír Volný stal poslancem díky SPD, vyzýváme ho ke složení poslaneckého mandátu, aby uvolnil místo dalšímu v pořadí na kandidátce SPD. On však složení mandátu odmítá,“ napsal Okamura.

Výrok poslance Volného o ‚vlastizrádci‘ Havlovi není trestný čin, oznámilo státní zastupitelství

Číst článek

,Držíme spolu‘

Kromě Lubomíra Volného opouští SPD i Marian Bojko a Ivana Nevludová. Bojko oznámil, že má pro odchod z SPD stejný důvod jako Volný. „Držíme spolu, nesouhlasíme s protektorátně dosazeným nikým nevoleným novým vedením kraje,“ řekl Deníku N. V Moravskoslezském kraji byla za SPD zvolena ještě Ivana Nevludová, také ona se rozhodla pro rezignaci. 

„Pokud bych byla vyzvána ke složení mandátu, tak mandát nesložím,“ uvedla pro iROZHLAS.cz. Mezi důvody pro vystoupení z hnutí uvedla například to, že vedení určilo novým vedením kraje osoby, které „nezískaly demokratický mandát regionální organizace a řádné členství uděluje bývalým členům ČSSD.“

Předloni na podzim Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl.

Nechápu to vzrušení, poslanci mají chodit ven, říká k hádce Volný. Považuje se za asertivního ‚medvídka‘

Číst článek

V únoru Volný uvedl, že hodlá kandidovat proti Okamurovi na šéfa SPD. Volba předsedy hnutí ale bude až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen loni v červenci.

Konflikt ve sněmovně

Volný na sebe upozornil v únoru při vyostřené debatě o cizinecké novele. Při jeho projevu se v jednacím sále ozývaly smích, výkřiky a následně bušení do lavic. Poslanec Jan Birke (ČSSD) na něho, jak později uvedl, pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný Birkemu zase  řekl, aby „šel ven“. 

Volný později v rozhovoru pro iROZHLAS svá slova pronesená ve sněmovně obhajoval. „Je evidentní, že jsem jako demokraticky zvolený zástupce lidu projevil svůj názor, se kterým ostatní demokraticky zvolení zástupci lidu nesouhlasili,“ řekl.

Věc tento týden probíral mandátový a imunitní výbor Sněmovny, disciplinární řízení s Volným nezahájil.

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

dbr, tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme