‚Velmi hrubé chování.‘ Desítka poslanců podala stížnost na Volného z SPD za jeho výroky ve sněmovně

Celkem deset poslanců z TOP 09, KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí podalo stížnost k mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny na Lubomíra Volného z SPD, zjistil Radiožurnál. Důvodem je jeho páteční vystoupení na plénu sněmovny, kdy údajně vyhrožoval poslanci ČSSD Janu Birkemu. Volný měl na Birkeho vykřiknout „Pojď ven,“ což byla podle poslanců podávajících stížnost výzva k fyzické konfrontaci.

Praha (Aktualizováno: 18:53 6. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec SPD Lubomír Volný | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Poslanecká sněmovna | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci podali na Volného stížnost za jeho výroky na pátečním zasedání sněmovny, které pronesl během projednávání vládní cizinecké novely. 

To vy jste stvořili Baldu, řekl Volný z SPD Hamáčkovi. Birkeho vyzval, aby si šli spory ‚vyříkat ven‘

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně varování poslanců SPD před hrozbou kriminality a terorismu ze strany imigrantů uvedl, že hnutí straší lidi, a připomněl, že zatím jediným odsouzeným za terorismus v Česku byl senior Jaromír Balda, sympatizant hnutí Tomia Okamury.

„Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Protože vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok,“ reagoval Volný, přičemž část poslanců začala bouchat do lavic.

Jan Birke (ČSSD) na něj pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný na to údajně reagoval slovy, aby „šel ven“. Následně se Volný a Birke už před mikrofonem přeli o používání výrazů z hospody čtvrté nebo nižší cenové skupiny. „Agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem,“ prohlásil Volný.

„Bylo to podle mě velmi hrubé a nevhodné chování, a proto jsme podali tento podnět na projednávání mandátového a imunitního výboru. Cílem toho podání je hlavně to, aby se podobné chování na půdě Poslanecké sněmovny již nikdy neopakovalo,“ odůvodnila stížnost na Volného poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09.

Volný: Těším se

Poslanec na dotaz Radiožurnálu reagoval prostřednictvím SMS: „Těším se na zasedání tohoto výboru a snad i veřejné projednání této kauzy primitivního chování oponentních poslanců, kteří se v pátek ve sněmovně chovali jako paviáni.“

„Mandátový a imunitní výbor dnes po poledni obdržel žádost o zahájení disciplinárního řízení podle § 13 odstavce 2 Jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Je tam ocitován konkrétní výrok pana poslance Volného s tím, že žádost podepsalo deset poslanců z hnutí STAN, KDU-ČSL a TOP 09,“ potvrdil podání stížnosti předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme