‚Byly použity hmaty a chvaty.‘ Volný odmítl opustit řečnický pult a musel být vyveden policií

Poslanec Lubomír Volný (dříve SPD) byl ve středu opět vykázán z jednacího sálu Poslanecké sněmovny. Odmítal opustit řečnický pult, i když ve vyhrazených minutách neřekl nic k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory. Ze sálu jej vyvedla policejní ochranná služba bez přítomnosti kamer. „Při zákroku byly použity donucovací prostředky hmaty a chvaty, ke zranění osob nedošlo,“ uvedla policie na twitteru.

Praha (Aktualizováno: 19:47 7. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze sněmovny byla na několik desítek minut přerušena stejně jako obrazový přenos z jejího jednání, aby vyvedení Volného nesnímaly kamery. Po jeho obnovení sněmovní technici kontrolovali funkčnost mikrofonů a řečniště bylo vydezinfikováno kvůli tomu, že poslanec se v jeho prostoru pohyboval bez ochrany nosu a úst.

Vondráček k chování Volného: Jeden člověk nemůže zablokovat Parlament. Musíme se bránit

Číst článek

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) po obnovení přenosu svolal jednání předsedů sněmovních klubů.

Volného, který si k řečnickému pultu sedl na židli, vykázal z jednacího sálu Vondráček (ANO).

„Už to samotné sezení je pohrdání Sněmovnou. Pane kolego, blokujete řečniště. Myslím, že se dopouštíte chování, za které vám náleží napomenutí,“ uvedl Vondráček. Poslanec na výzvu předsedy sněmovny nijak nereagoval, Vondráček proto Volného vykázal ze sálu do konce jednacího dne.

Opakovaný policejní zákrok

Volný, jehož stoupenci ve středu před sněmovnou od rána demonstrují, po vyvedení odešel přes kuloáry a pravděpodobně zamířil do své sněmovní kanceláře. Před novináři si postěžoval na to, že mu podle něho bylo odebráno právo vyjádřit názor. Vystoupení bylo omezeno na pět minut.

Sněmovna má podle doporučení výboru vydat poslance Volného k trestnímu stíhání

Číst článek

„Tak to už žijeme dávno, daleko za komunismem a za Hitlerem,“ komentoval to zadýchaným hlasem Volný. Uvedl, že se s policisty přetahoval. Řekl, že jich bylo pět.

„Policisté Ochranné služby provedli na žádost předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR služební zákrok proti poslanci, který odmítal opustit řečnický pult. Při zákroku byly použity donucovací prostředky hmaty a chvaty, ke zranění osob nedošlo,“ informovali o incidentu na twitteru policisté. Proti zákroku se ohradil Volný na sociálních sítích.

Kdo nařídil vypnutí kamer ve sněmovně v průběhu zákroku vůči ústavnímu činiteli, jehož ústavní práva porušila sněmovna i její předseda nezákonným zkrácením doby vystoupení na 1x5 min?

18:00 – 07. 07. 2021

20 168

Volný a jeho kolega Marian Bojko ve sněmovně odmítají „z občanských a politických důvodů“ nosit ochranu úst a nosu. Řídící schůzí je pravidelně napomínají.

Facebook smazal účet poslance Volného. ‚Opakovaně porušoval pravidla,‘ uvedla mluvčí

Číst článek

Při jedné z lednových schůzí se Volný dostal do fyzické potyčky s předsedajícím schůze Tomášem Hanzelem (ČSSD), který po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil. I v únoru Volného a Bojka ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.

Volný při červnovém projednávání zákona o hlasování v karanténě mimo jiné požadoval uzákonit, aby volební komisaři nemuseli být očkování a ani nemuseli mít negativní test na covid-19.

Žádal také nepřetržitou elektronickou a policejní kontrolu hlasovacích schránek, neboť se obává manipulace s volebními lístky. V případě neschválení slíbil akce občanské neposlušnosti.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme