Ministr Zaorálek jednal s čínským velvyslancem. Vytkl mu rušení koncertů českých souborů

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD se při pondělním jednání s čínským velvyslancem v Česku Čang Ťien-minem ohradil proti rušení koncertů českých souborů v Číně. Podle Zaorálka to poškozuje obraz Číny u české veřejnosti a velvyslanec jako zástupce Číny nese za tyto kroky odpovědnost. Novinářům před začátkem jednání vlády řekl, že čínská strana postupuje jednoznačně proti předchozím dohodám.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Peking (Aktualizováno: 17:10 10. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby, ČSSD, Lidový dům, Lubomír Zaorálek

Volby, ČSSD, Lidový dům, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl, že je připraven vrátit se k pozitivní spolupráci obou zemí v kultuře pouze za podmínky, že obě strany k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem a budou vnímat své odlišnosti.

Pražákovu kvartetu zrušily čínské úřady podzimní turné. Kvůli vyjádřením primátora Hřiba

Číst článek

Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti, prohlásil.

A exministr zahraničí zároveň s nadsázkou dodal, že začíná mít pocit, že se brzy v Číně nebudou smět hrát díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany jen kvůli tomu, že skladatelé dlouho pobývali v Praze.

Upozornil jsem pana velvyslance, že nese odpovědnost za podobu česko-čínských vztahů. Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli, připomněl své působení v čele diplomacie.

Zaorálek velvyslance upozornil, že v posledních letech bylo vykonáno mnoho pro rozvoj česko-čínských vztahů ve všech oblastech včetně kulturní. Poslední vývoj ale podle ministra vztahy poškozuje a zpochybňuje dosavadní úsilí.

Řekl jsem velvyslanci, že jsem připraven se vrátit ke kulturní spolupráci za předpokladu, že skončí kroky, které jsou nepřijatelné a vyhazují do povětří to, čeho se v česko-čínských vztazích dosáhlo, uvedl.

Velvyslanec Čang Ťien-min podle čínské ambasády zdůraznil, že hlavní příčina určitých potíží, které se objevily v dvoustranných kulturních výměnách, je podle něj na příslušné straně v Česku.

„Česká strana by měla přistupovat zodpovědně ke problémům na základě faktů, namísto toho, aby vznášela vůči čínské straně neopodstatněná obvinění,“ uvedla ambasáda v prohlášení na svém facebooku.

Ministerstvo zahraničí přitom před třemi lety pod vedením Zaorálka připravilo takzvané prohlášení čtyř o vztazích s Čínou. Podepsali ho čtyři nejvyšší státníci Česka, konkrétně prezident Miloš Zeman, tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), někdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a v té době předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dokument potvrzoval po schůzkách některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Problémy s čínským velvyslanectvím měl v minulosti pražský magistrát. Vedení hlavního města chtělo nejprve ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

Praha pak v březnu vyvěsila na budovu magistrátu tibetskou vlajku. A pozvání dostal také předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Spory doprovázely silné výroky na obou stranách. „Svoboda a lidská práva jsou pro TOP 09 nejdůležitějšími hodnotami, které prosazuje už deset let. Za čínský jüan si je nikdo nekoupí,“ řekl třeba předseda koaličního klubu Spojené síly pro Prahu a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘

Číst článek

„Vyzývám soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové,“ řekl také Pospíšil.

„Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo,“ prohlásil pak předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský.

Čína se proti chování vedení Prahy ohradila. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga podle agentury Nová Čína vyzval vedení Prahy a primátora k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy.

Zrušila také některá vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou, například turné orchestru PKF – Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a naposledy Guarneri Trio Prague.

Policejní schůzka

Policejní prezident Švejdar jednal s velvyslancem Číny. ‚Dohodli jsme se na sdílení informací,‘ oznámil

Číst článek

Naposledy s čínským velvyslancem jednal policejní prezident Jan Švejdar. Sešli se 21. srpna, tedy na výročí okupace Československa Vojsky varšavské smlouvy.

Švejdar tehdy o schůzce informoval prostřednictvím společné fotografie na twitteru. Výsledkem byla dohoda o sdílení informací a spolupráci.

„Z výkonu své funkce se standardně scházím s velvyslanci všech zemi, kteří na našem území působí a o schůzku požádají. Stejně tomu bylo i v případě čínského velvyslance. Považoval bych za nezdvořilé pana velvyslance odmítnout,“ citovala pro iROZHLAS.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová vyjádření policejního prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme