Poslanecká rošáda. Zaorálka ve školském výboru nahradí jeho předchůdce Staněk, ve hře je i Veselý

  • Nástup Lubomíra Zaorálka z ČSSD na post ministra kultury vyvolal sérii změn v orgánech sněmovny. Jako člen vlády totiž musel opustit svá místa ve sněmovních výborech a komisích.
  • Na důležitém postu předsedy zahraničního výboru by měl Zaorálka podle zjištění Radiožurnálu vystřídat poslanec a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.
  • Nejde o jedinou změnu – ve školském výboru sněmovny Zaorálka nahradí poslanec a exministr kultury Antonín Staněk z ČSSD.

původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultruy Lubomír Zaorálek.

Ministr kultruy Lubomír Zaorálek. | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Zaorálkův nástup na post ministra kultury znamenal jeho odchod ze všech funkcí ve sněmovních výborech a komisích. Ústava totiž konstatuje, že člen vlády zároveň nemůže působit v orgánech sněmovny. Na postu předsedy zahraničního výboru by měl Zaorálka nahradit poslanec Veselý, který je zatím jediným kandidátem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministra zahraničí Zaorálka mají v orgánech sněmovny nahradit poslanci Staněk a Veselý. Výměna výborů sociálním demokratům nevyšla.

„Souvisí to s tím, že pracuju v evropském výboru jako místopředseda. Ty věci jsou velmi často provázané, mají k sobě blízko. Ostatně je docela časté, že kolegové, kteří jsou v zahraničním výboru, jsou zároveň v evropském výboru. A opravdu si myslím, že ta pozice je pro mě daleko vhodnější než to, že jsem v jedné části v evropském výboru, kde probíráme témata zahraniční politiky, a druhým tématem je pro mě regionální výbor, což jsou témata naprosto odvislá. Takto bych se mohl zaměřovat jedním směrem,“ uvedl pro Radiožurnál Ondřej Veselý z ČSSD.

Birke rezignuje

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka zatím nechtěl nominaci Veselého komentovat. Potvrdil ale další plánovanou změnu. Ve školském výboru sněmovny Zaorálka nahradí poslanec a exministr kultury Antonín Staněk z ČSSD. Ten už má s prací v tomto výboru zkušenosti, jak napsal v SMS.

Nový ministr kultury se chce věnovat opravám. ‚Stav památek je strašně zanedbaný,‘ řekl Zaorálek

Číst článek

„Před jmenováním ministrem jsem pracoval ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a v podvýboru pro regionální školství,“ uvedl Staněk.

Kromě toho Staněk zasedne v zemědělském výboru, kde vystřídá svého stranického kolegu Jana Birkeho.

„Já budu rezignovat v zemědělském výboru, protože jsem tam šel místo Staňka, tak aby tam šel zpátky. Je to aktuální. Musí se k tomu ten klub nějak postavit a hlavně si to musíme říct, jaká je situace, jak to kolegové vyjednali,“ uvedl Birke.

Ve sněmovně jsou teď tři neobsazená místa předsedů výborů: kromě zahraničního chybí také vedení školského výboru, které náleží ODS, a sociálního výboru připadajícího hnutí ANO. Sociální demokracie původně usilovala o výměnu s hnutím ANO, tedy, že by vládnímu hnutí přenechala vedení zahraničního výboru a sama se ujala předsednictví ve výboru sociálním. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ale pro Radiožurnál v SMS uvedl, že o žádné takové výměně neuvažuje.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme