‚Kulturní památky, pane ministře, netleskají.‘ Prezident Zeman pověřil Zaorálka vedením kultury

Po více než čtvrt roce v úterý skončila krize kolem obsazení postu ministra kultury. Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě na uvolněnou pozici někdejšího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Premiér Andrej Babiš z ANO pak nového ministra uvedl v Nosticově paláci do funkce.

Praha (Aktualizováno: 13:51 27. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka ministrem kultury | Zdroj: ČTK

„Za 30 let, co se pohybuji v politice, jsem potkal řadu ministrů kultury. A každý z nich musel řešit jedno dilema. Měl nějaký koláč peněz na kulturu. A když se ten koláč rozkrojí, tak se nezvětší,“ pronesl prezident Miloš Zeman během jmenování Lubomíra Zaorálka novým ministrem kultury.

Ministry kultury lze dělit na showmany a úředníky. Zaorálek je showman, říká Jiří Peňás

Číst článek

„Vzpomínám si na biblické přísloví: Vcházejte úzkou cestou, která je cesta k životu, a nikoli širokou cestou, která je cestou k smrti. Širokou cestou, která uvádí do zapomnění každého ministra kultury, se pohybují na recepcích, vernisážích, premiérách, festivalech a tak dále. Občas udělí grant nebo dotaci a mediální sféra mu samozřejmě tleská. Kulturní památky, pane ministře, netleskají. Mlčí a chátrají,“ dodal prezident.

Novému ministrovi Zaorálkovi následně popřál, aby šel úzkou cestou aby po něm něco zůstalo. 

Premiér Babiš následně uvedl nového ministra v Nosticově paláci do funkce. „Gratuluji mu a držím mu palce,“ řekl směrem k Lubomíru Zaorálkovi premiér, který následně mluvil o rozpočtu resortu a obnově památek. Zároveň také poděkoval náměstkovi Renému Schreierovi, který dosud prozatímně ministerstvo kultury vedl.

Nový ministr kultury pak mluvil stejně jako prezident o obnově památek v Česku. A poznamenal také, že zahraničněpolitický vliv země se dá prosazovat i díky kultuře. „Společnost, která má silnou kulturu, tak je schopna zvládnout krize, které přicházejí, daleko snadněji než společnost, která ji nemá,“ dodal Zaorálek.

‚Profesionální politik s dlouholetou zkušeností.‘ Lidé z kultury komentují Zaorálkovu nominaci na ministra

Číst článek

Prioritou pak kromě rozpočtu mají být i odvolání, která učinil jeho předchůdce Antonín Staněk z ČSSD. „Budu řešit urgentní věci, které se tu objevily v souvislosti s některými institucemi, odvoláními. A do toho se pustíme co nejdříve, abych vám mohl za nějaký čas přesněji odpovědět na to, jaký postup tam zvolíme,“ prohlásil nový ministr kultury.

Zaorálek jmenoval například Národní galerii, z jejíhož čela Staněk v polovině dubna odvolal ředitele Jiřího Fajta. A následně na jeho místo vypsal výběrové řízení. Záorálek v úterý uvedl, že podle něj bude zřejmě třeba vyhlásit řízení nové.

A seznámit se podle svých slov bude chtít také se Staňkovým verdiktem, že Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou, o čemž rozhodl poslední den ve své funkci.

Spor o ministra

Spor o ministra kultury začal v květnu, kdy demisi podal tehdejší šéf úřadu Staněk. Zeman ji ale odmítl přijmout a s jeho odvoláním otálel i poté, co mu žádost o změnu ve vládě zaslal Babiš.

Nedokázal jsem říct Hamáčkovi ne, krizi už je nutné vyřešit, říká Zaorálek k nominaci do čela kultury

Číst článek

Staňka nakonec odvolal ke konci července, na jeho místo ale odmítl jmenovat nominanta sociální demokracie Michala Šmardu. Poté, co se proti návrhu ČSSD postavil i premiér, se Šmarda kandidatury vzdal. Sociální demokraté následně za svého zástupce na kultuře určili Zaorálka.

Zeman se s někdejším ministrem zahraničí setkal v pondělí. Zaorálek očekává, že se v případě řešení některých otázek na ministerstvu kultury mohou s hlavou státu dostat do sporu.

Zaměřit se například chce na obsazení některých kulturních institucí, jejichž vedení jeho předchůdce Staněk koncem svého funkčního období změnil. Zváží například nové výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme