Zaorálek by nezůstal ve vládě spoluodpovědné za abolici, kritizoval i plán výstavby vládní čtvrti

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za abolici premiéra Andreje Babiše. Řekl to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Abolice je podle něj mimořádné opatření, které „by se mělo spouštět ve chvíli zásadních politických změn“.

Praha (Aktualizováno: 15:47 22. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby, ČSSD, Lidový dům, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že předsedovi vlády udělí milost v případě, že by nejvyšší státní zástupce obnovil Babišovo stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo, které zastavilo pražské městské státní zastupitelství. V neděli dodal, že bude na premiérovi, zda ji přijme.

Čapí hnízdo nebyl trestný čin, věří Dostálová. Podle Bartoše by měly být veřejné registry vlastníků

Číst článek

Abolice vyžaduje kontrasignaci předsedy vlády nebo jím pověřeného člena kabinetu. Následně za ni odpovídá vláda. „Tak v takové vládě bych nebyl,“ uvedl v České televizi Zaorálek. Dodal, že by stejně nemohl být v kabinetu, který byl spoluodpovědný za amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. Ministr kultury je však na základě dřívějších slov předsedy vlády přesvědčen, že taková situace nemůže nastat.

K rozsáhlé amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus před odchodem z funkce v roce 2013, přirovnal případnou abolici premiéra i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj je takový krok prezidenta bezprecedentní a už záměr vyžaduje radikální kritiku.

Zeman v neděli řekl, že o možném udělení abolice mluví z toho důvodu, že městské státní zastupitelství už pravomocně rozhodlo o zastavení stíhání Babiše i dalších obviněných v případu Čapího hnízda. 

Odmínutí vládní čtvrti

Zaorálek také uvedl, že odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování vládní čtvrti v pražských Letňanech. Podle něj že peníze chybí v jiných oblastech, „je skandální stavět vládní čtvrť, když nejsou peníze jinde,“ řekl. Problém chce nadnést na jednání vlády.

Premiér není zvyklý, že s ním někdo nesouhlasí, komentoval Hřib neúspěšnou schůzku o vládní čtvrti

Číst článek

Babiš reagoval v SMS zprávě, myslí si, že Zaorálek nemá o projektu správné informace. Peníze na stavbu by nešly ze státního rozpočtu a projekt by umožnil lépe využít státní peníze, řekl.

„Pan Zaorálek bohužel nemá správné informace. Projekt by se financoval z prodeje nepotřebných, zastaralých a energeticky náročných budov (nikoliv historicky významných sídel ministerstev). Financování by nebylo ze státního rozpočtu,“ napsal Babiš.

„Navíc každý rok bychom šetřili více než čtvrt miliardy korun na nájmu a provozu. Tyto stamiliony ročně bychom mohli dát na užitečnější věci než do rukou soukromých firem. Například i na kulturu,“ doplnil. Je připraven záležitost Zaorálkovi vysvětlit, bude-li mít ministr kultury zájem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme