Pracoval pro televizi, zkušenost s kulturou má, řekl Filip k nominaci Zaorálka. Opozice pochybuje

Nominace Lubomíra Zaorálka z ČSSD na ministra kultury podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa spojuje vztah ke kultuře a manažerské schopnosti. Podle Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL není jasné, jaké má Zaorálek kompetence v kultuře. SPD nominaci označila přímo za nepřijatelnou. ODS doufá, že tímto návrhem končí spor o vedení ministerstva kultury.

reakce Praha (Aktualizováno: 23:17 21. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vím, že pracoval pro ostravskou televizi, dělal dramaturgii, zkušenost s kulturou určitě má. Myslím, že je to konečně nominace, která v sobě zahrnuje vztah ke kultuře a manažerské schopnosti k řízení resortu,“ komentoval nominaci Zaorálka předseda KSČM Vojtěch Filip.

Návrat Lubomíra Zaorálka. ČSSD ho navrhla do čela kultury, prezident Zeman souhlasí

Číst článek

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše potřebovala ČSSD nominovat někoho přijatelného pro prezidenta Miloše Zemana. Bartoš v České televizi řekl, že z manažerského pohledu Zaorálek kompetentní je, což prokázal svým působením na ministerstvu zahraničí. „Pak je tam otázka vztahu ke kultuře, akceptace kulturní obcí. Tam mám obavy,“ řekl Bartoš.

„Resort kultury potřebuje do svého čela ministra, co kultuře rozumí a má respekt u odborné veřejnosti. Místo toho sociální demokraté opět přichází s ryze politickou nominací člověka, který možná bude ČSSD loajální, ale o kultuře nic neví. Tratit na tom bude ČR,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Tím, zda má Zaorálek dost zkušeností v kultuře, si není jistý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle něj ale není na opozici, aby hodnotila kompetenci kandidátů na ministra, zodpovědnost za ně nesou navrhující strana a premiér. Výborný doufá, že se spor o ministerstvo kultury chýlí ke konci.

Nedokázal jsem říct Hamáčkovi ne, krizi už je nutné vyřešit, říká Zaorálek k nominaci do čela kultury

Číst článek

O naději na konec sporu mluví i ODS. „Snad taškařice kolem ministerstva kultury tímto končí. Snad se Lubomír Zaorálek nebude při řízení resortu inspirovat KLDR, kterou před časem navštívil,“ uvedla strana na twitteru.

Předseda SPD Tomio Okamura považuje nominaci Zaorálka za nepřijatelnou, v České televizi tvrdil, že Zaorálek před rokem 1989 působil jako cenzor. „To, že ČSSD nominovala pravou ruku Bohuslava Sobotky (ČSSD) svědčí o naprosté kádrové nouzi,“ řekl. Nevěří také, že s nominací skončí vládní krize, podle něj je příčinou sporů vládní angažmá sociální demokracie.

„Lubomír Zaorálek bude skvělý ministr kultury. Těším se na spolupráci!“ napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáše Petříček z ČSSD.

Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana se Zaorálek bude pohybovat ve velmi citlivém prostředí. „Každý nový ministr nastupuje do velice citlivého resortu, který vyžaduje mnoho empatie, naslouchání a trpělivosti. Přeji mu nejen hodně trpělivosti, ale také tako aby se dopracoval k nějakým konečně systémovým změnám, který resort potřebuje,“ uvedl pro Radiožurnál.

ela, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme