Zaorálek zrušil výběrové řízení na šéfa Muzea umění v Olomouci. Za Staňkův krok se omluvil

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se rozhodl, že zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci. Zaorálek to v pátek řekl novinářům při návštěvě města. Řízení vypsal počátkem července před odchodem z funkce ministrův předchůdce a spolustraník Antonín Staněk. Zaorálek zároveň oznámil, že ředitelem muzea jmenuje Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolaný ředitel Michal Soukup.

Olomouc (Aktualizováno: 19:55 6. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek (ČSSD) změnil jedno z rozhodnutí svého předchůdce. | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Budu jmenovat Ondřeje Zatloukala ředitelem Muzea umění Olomouc. Myslím si, že v období, které bylo nyní velmi složité, se za ním semkla celá instituce, což je podivuhodné, že v takové těžké době lidé drží pohromadě. Myslím, že to byl jeho manažerský úspěch, že to dokázal. Ondřej Zatloukal také představuje určitou kontinuitu svým jménem, má otce, který tady hodně dokázal,“ uvedl ministr kultury.

Zaorálek ruší další Staňkův příkaz. Šéfem knihovníků nemusí být automaticky ředitel Národní knihovny

Číst článek

Dodal, že Soukupa ředitelem nanovo jmenovat nemohl, podle právní analýzy bylo jeho odvolání právně bezchybné.

„V rámci řešení, které jsem zvolil, se otvírá prostor pro to, aby se pan Soukup stal zástupcem Ondřeje Zatloukala a pokračoval v práci, které si cením,“ doplnil Zaorálek. Podotkl, že s ním hodlá spolupracovat i na úrovni ministerstva.

‚Snažím se to napravit‘

Bývalý ministr Staněk na Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení kvůli údajným selháním při přípravě stavby Středoevropského fóra. To má vzniknout v Olomouci jako jedinečná galerie současného umění Višegrádské čtyřky. Státní rozpočet už na ni alokoval 600 milionů a je jednou z priorit současné vlády.

Za podání trestních oznámení se Zaorálek Soukupovi i Zatloukalovi omluvil s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili řádného trestného činu.

Hadí lázně zůstanou během prověřování případu pod památkovou ochranou, rozhodl Zaorálek

Číst článek

„Je mi velice líto, že se to stalo. Osobně jsem přesvědčen, že nedošlo k trestným činům. Tady se stalo něco, co se stát nemělo, a já se snažím to napravit,“ doplnil ministr kultury.

Vedení Muzea umění Zaorálkovy kroky přivítalo. Ondřej Zatloukal poukázal na to, že instituce za poslední půlrok utrpěla na jménu. „Instituce utrpěla velmi výrazně, cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakým způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půlroku došlo, ale udělám pro to maximum,“ uvedl Zatloukal.

Zaorálek zároveň Středoevropské fórum označil za mimořádně významný projekt ojedinělé expozice výtvarného umění střední Evropy. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, kterou požadoval jeho předchůdce, označil za riziko.

Návrat k Šépkovu projektu

Otvírá se tím znovu cesta k původnímu projektu architekta Jana Šépky. „Myslím, že kdyby se vyhlašovala nyní soutěž, tak by to skutečně mohlo zkomplikovat rozhodnutí ohledně peněz v rozpočtu. Lidé, kteří se tím v Olomouci zabývají, se tím zabývají léta a myslím, že ví, co mají dělat,“ doplnil ministr.

Zaorálek pátečním rozhodnutím ukončil napětí v Muzeu umění Olomouc, jehož zřizovatelem je ministerstvo kultury. Jeho pracovníci kroky jeho předchůdce dlouhodobě kritizovali. Žádali Staňkovu rezignaci, zapojili se i do petice zástupců pražského Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má SEFO stát.

Staněk týž den jako Soukupa odvolal rovněž ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Zaorálek, který je ve funkci od 27. srpna, zrušil tento týden i výběrové řízení na ředitele této instituce.

bam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme