Vrchní soud potvrdil osvobození Luďka Nečesaného. Nepodařilo se prokázat, že přijal úplatky

Osvobození bývalého šéfa liberecké krajské nemocnice Luďka Nečesaného a jeho manželky Šárky v korupční kauze je pravomocné. Pražský vrchní soud ve středu zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečesaný přijal od několika firem úplatky ve výši 23 milionů korun. Podle justice se ale nepodařilo prokázat, že se skutek stal.

Praha (Aktualizováno: 10:30 26. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Nečesaný se svou manželkou Šárkou.

Luděk Nečesaný se svou manželkou Šárkou. | Foto: Martin Přibyl / CNC | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Státní zástupce uváděl, že se Nečesaný nechal korumpovat v letech 2009 a 2010. Čtyřem zdravotnickým firmám – MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica – údajně umožnil obchodovat s nemocnicí, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží. Peníze podle obžaloby inkasoval přes poradenskou společnost Sarmed, kterou založila jeho žena.

Kauza Nečesaných zůstala soudci, který řešil i případ jejich syna. Manželé se stížností neuspěli

Číst článek

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný (Nečesaný) těmto firmám skutečně přislíbil nějaké nadstandardní zacházení. Musíme vycházet z toho, co prokázáno bylo: pouze to, že obžalovaný pro tyto firmy prováděl poradenskou činnost, kterou jim fakturoval a firmy mu tyto faktury proplácely. Nic dalšího prokázáno nebylo,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Nečesaný s rodinou chtějí od státu odškodné 45 milionů. Stíhán byl za útok, soud ho zprostil viny

Číst článek

Bývalému řediteli hrozilo za přijetí úplatků pět až 12 let vězení, jeho manželce pak tři až osm let odnětí svobody za praní špinavých peněz. Třetí osvobozený obžalovaný, Tomáš Macháček z firmy MedicCor, mohl za podplácení dostat až šestiletý trest.

Nečesaný od počátku jakékoliv korupční jednání popíral. Tvrdil, že obvinění souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše, který byl obžalován z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Středeční odvolání řešil stejný soudce, který Lukáše opakovaně uznal vinným. Loni nakonec mladíka pravomocně osvobodil, nicméně uvedl při tom, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné. Manželé Nečesaní proto tvrdili, že soudce Lněnička je vůči jejich rodině podjatý, a usilovali o to, aby jejich kauzu dostal na starosti někdo jiný. Nejvyšší soud jim nevyhověl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme