Soud začal řešit kauzu Nečesaný. Exředitel nemocnice přijal milionové úplatky, tvrdí obžaloba

Bývalý ředitel nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný u soudu v Liberci odmítl, že by přijímal úplatky. Podle obžaloby nezákonně získal přes 23 milionů korun za to, že umožnil vybraným firmám s libereckou nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly zboží ve výrazně větším obratu.

Praha/Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Liberci začal soud v korupční kauze, v níž je obžalován bývalý ředitel nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný, jeho manželka a zástupce zdravotní firmy Tomáš Macháček. | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Obžaloba v kauze Nečesaný: přes firmu proteklo 23 milionů úplatků. V nákladech měla jen poštovné a razítka

Číst článek

Krajský soud v Liberci začal rozplétat údajnou korupční kauzu spjatou s s bývalým ředitelem tamní nemocnice Luďkem Nečesaným. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků. Před soudem stojí i jeho manželka Šárka a Tomáš Macháček z firmy MediCor, která měla úplatky poskytovat.

Nečesaný u soudu uvedl, že na uzavírání zakázek neměl žádný vliv. Vyhodnocení a výběr prováděl někdo jiný a ředitel jen podepisoval smlouvy.

Za přijetí úplatků Nečesanému hrozí pět až 12 let vězení. Líčení pokračuje odpoledne, nadále bude vypovídat bývalý ředitel nemocnice. Exkluzivní rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE.

Nečesaný u soudu argumentoval i analýzami nemocnice, které porovnávaly ceny od všech dodavatelů. "Vylučují jakoukoliv míru nevýhodnosti," uvedl Nečesaný. Nemocnice podle něj dostávala do skladů zboží od 82 firem.

Spolupráce? Fiktivní

Trestné činnosti se Nečesaný jako ředitel nemocnice podle spisu dopouštěl v letech 2007 až 2010. Státní zástupce Lukáš Otipka uvedl, že úplatky mu poskytovaly čtyři firmy. Peníze nedostával ředitel podle obžaloby přímo, firmy si ale objednávaly poradenské služby u společnosti Sarmed, kterou založila v roce 2009 Nečesaného manželka Šárka.

Státní zástupce považuje spolupráci za fiktivní. I proto je Nečesaná mezi obžalovanými. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti ji hrozí tři až osm let vězení.

Transakce zdravotnických firem na účet Sarmedu

  • společnost Medtronic Czechia zaslala na účet Sarmed bez odpovídajícího protiplnění celkem 10 380 000 korun;
  • společnost B. Braun Medical zaslala na účet Sarmed bez odpovídajícího protiplnění celkem 9 067 800 korun;
  • společnost NT Medica zaslala na účet Sarmed bez odpovídajícího protiplnění celkem 1 782 000 korun;
  • společnost MedicCor na základě rozhodnutí obviněného Tomáše Macháčka zaslala na účet Sarmed bez odpovídajícího protiplnění celkem 870 000 korun;
  • další částky inkasovala Nečesaná od firem jako podnikající fyzická osoba, tvrdí obžaloba.

Šárka Nečesaná využila svého práva nevypovídat. Navíc požádala soud, aby z vážných zdravotních důvodů nemusela k soudu chodit. Její manžel Luděk Nečesaný mluvil před soudem několik hodin. Jeho manželka se podle něj ničeho nezákonného nedopouštěla.

Za sebe pak uvedl, že poradenské a další služby poskytoval zdravotním firmám několik let před nástupem do liberecké nemocnice jako fyzická osoba. Jako ředitel nemocnice se nemohl této činnosti věnovat naplno a šlo o přechodné období, než si zdravotnické firmy zajistí jiné odborníky. Na svoji manželku nechal společnost Sarmed zapsat kvůli uzavřené konkurenční doložce. Tržby firmy Sarmed z poradenství a dalších služeb podle něj nebyly nijak neobvyklé. Argumentoval svými ročními příjmy z této činnosti v předchozích letech, pohybovaly se podle něj od 6,5 do 9,5 milionu korun.

Před soud ve čtvrtek a v pátek předstoupí svědci z řad zaměstnanců nemocnice a zástupců firem, od kterých nemocnice zdravotnický materiál nakupovala. 

Policie ve většině případů nezjistila, kdo mu úplatky předával. "Důvod je jednoduchý. Dvě z těchto firem jsou natolik velké, natolik mají složitou organizační strukturu, že se policejním organům přes veškerou snahu nepodařilo zjistit, která z konkrétních osob v dané firmě dojednávala spolupráci s firmou Sarmed," uvedl Otipka. Nepodařilo se to zjistit ani u třetí firmy, kde navíc osoba, jež měla mít u sebe účetní doklady, spáchala sebevraždu.

Jako první měla vypovídat Šárka Nečesaná, které s odkazem na svůj zdravotní stav odmítla vypovídat. | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Ze zástupců zdravotních firem je tak mezi obžalovanými jen Tomáš Macháček z firmy MedicCor. Za podplácení mu hrozí rok až šest let. Podle obžaloby měla tato společnost na úplatky pro Nečesaného vydat 870 tisíc korun (viz box Transakce zdravotnických firem na účet Sarmedu).

Detailní rekonstrukci případu si můžete přečíst ZDE. Obžaloba, kterou má server iROZHLAS.cz exkluzivně k dispozici, staví na odposleších, podezřelém účetnictví a převodech milionových částek. Coby ředitel nemocnice měl Nečesaný vybraným firmám umožnit s nemocnicí obchodovat, případně navýšit jejich dodávky zboží.

To vše za úplatky, které skrze novou firmu Sarmed měla podle obžaloby vyprat jeho manželka Šárka.

„Navázala fiktivní spolupráci se společnostmi, kterým za obdržené finanční prostředky neposkytla žádné či odpovídající protiplnění, kdy právě prostřednictvím společnosti Sarmed byl Luďku Nečesanému poskytnut společnostmi Medtronic Czechia, B. Braun Medical, NT Medica a MedicCor úplatek v celkové výši 23 099 800 korun,“ vypočítal státní zástupce.

Hana Mazancová, Ivana Bernáthová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme