Elitní exdetektiv Vokál půjde k soudu, měl vyzradit razii v kauze Vidkun

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého elitního detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála. Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy. Generální inspekce bezpečnostních sborů Vokála viní ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyzrazením razie v kauze Vidkun. Obžalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 5. Vokálovi hrozí za vynesení informací o trestním řízení až pětileté vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vysoce postavený důstojník policie Luděk Vokál | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vokál podle serveru Seznam Zprávy doplatil na to, že z mobilního telefonu jeho manželky odešla na podzim roku 2015 textová zpráva partnerce brněnského podnikatele Albina Arifoviče.

Ve zprávě bylo napsáno, že policie zasahuje v kauze Vidkun a že se případ dotýká bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS) a tehdejšího hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila.

Detektiv vinu odmítá, žádné informace o policejním zásahu prý nevyzradil. Jeho žena uvádí, že se o zatýkání dozvěděla z médií.

Vokál o zatčení: Ukrajinská kontrarozvědka se potřebovala zbavit někoho jiného. Nejde o mě

Číst článek

Olomoucká korupční kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky.

Obviněni v ní byli Rozbořil, tehdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý.

Vokál byl letos v dubnu zadržen na Ukrajině. Celu opustil po složení kauce, musí ale zůstat v zemi, kde je obviněn z nezákonného prodeje zařízení použitelného k odposlechům. Za to může jít za mříže na čtyři až sedm let.

Někdejší kriminalista figuruje společně s podnikatelem Arifovičem i v dalším případu. Detektiv údajně v letech 2010 až 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanovi Janouškovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme